Prezident

Autor: Miloslav Haas | 28.4.2015 o 10:01 | Karma článku: 2,73 | Prečítané:  420x

Ruská televízia uviedla v nedeľu večer netrpezlivo očakávaný dokument pod názvom „Prezident“ . V ňom bol novinársky prierez rokmi, kedy v čele Ruska stál a stojí Vladimír Putin. Naše médiá venovali pozornosť len niektorým výrokom , preto by som rád doplnil zopár informácií, ktoré cez naše demokratické filtre nepretiekli.

V časoch „normalizácie“ po roku 1968 , ktoré trvali s obmenami až do roku 1989 nebolo veľa možností získať informácie overené a blízke objektivite. Pozerali sme preto „ORF“- rakúske správy a počúvali „hlasy“ západu. Dnes sa situácia otočila. Pozerám „Россия 1“ a you tube , aby som nestratil sebaúctu a vedel pospájať udalosti do logického sledu. Inak by som zo „slobodných“ médií získal dojem , že svet nevie , čo chce.

Ale späť k filmu „Prezident“.  Som presvedčený , že podobný film by naša televízia pripraviť nedokázala. A to sme tu mali prezidenta aj na dve volebné obdobia, čiže dosť dlhý čas na porovnanie „Pred“ aj „Po“. A vôbec nie je dôležité, či sme malá krajina , alebo gigant podobný Rusku. Dôležité je práve to „Pred“ a „Po“, alebo presnejšie „TERAZ“, „DNES“. A to bolo na filme podľa mňa najpodstatnejšie.

Putin prebral moc od kontroverzného Jeľcina , ktorý rozhodnutím odísť urobil asi jediný pozitívny počin svojej politickej kariéry. Krajina stála na pokraji rozpadu . Rusko viedlo občiansku vojnu na Kaukaze. Ekonomika pod taktovkou západu krachovala, mafia si určovala pravidlá hry , ruskí „oligarchovia“ si delili krajinu ako len chceli. Vonkajší dlh Ruska bol 150 % HDP. Armáda v rozklade. Štátna moc bol prázdny pojem. Chodorkovskij sa chystal predať svoje podiely v naftovom priemysle americkým gigantom. Iný oligarcha Berezovskij úspešne drancoval kde sa len dalo / Togliati, Aeroflot ....“/. Majiteľ futbalového klubu „Chelsea“ Abramovič  ešte vládol pevnou rukou na východe Ruska a chystal sa odovzdať aktíva výroby hliníka západným „partnerom“ . Treba si uvedomiť , že gigantické rozmery ich majetku sa im podarilo nahonobiť len za krátku dobu jelcinovského debaklu.  Možno si poviete no a čo? Ruka trhu. Preto je správne si pripomenúť , že tento kolos na hlinených nohách disponoval obrovským jadrovým arzenálom.  Možno práve hrozba straty kontroly nad ním , donútila Jelcina na bezprecedentný krok. Historici už mnohé odhalili a mnohé ešte zostáva skryté.

Stať sa prezidentom Ruska po Jeľcinovi nebola výhra. Putin výzvu prijal. Médiá môžu mať na osobnosť ruského prezidenta mnoho názorov, ale nikto nemôže Putina obviniť zo zbabelosti. Jelcin sa vzdal moci 31.12.1999 a Putin v ten istý deň stál uprostred noci pred ruskými vojakmi na Kaukaze a sľúbil , že krajinu vyvedie z vojny a marazmu. Žiadne oslavy nového tisícročia, ale cesta do jamy levovej. A takáto je celá cesta vládnutia ruského prezidenta. Môžu o ňom s nenávisťou písať médiá západného sveta, ale nik ho nemôže usvedčiť z toho, že len jediný raz u neho prevládol osobný záujem nad záujmom jeho krajiny. A to je to hlavné čo definuje  pojem „Prezident“ .

Pozrime sa na súčasnosť. Vo filme zaznela dôležitá veta : „naši oponenti a partneri si musia uvedomiť , že Rusko má svoje geopolické záujmy a nevzdá sa ich.“ Preto iný pohľad , alebo snaha „ideologizovať“, zosmiešňovať , alebo falzifikovať, bude vždy trefa mimo. To bolo vyhlásenie, ktoré by si Jelcin ani vo sne nemohol dovoliť. Vyhlásenie,  či sa to niekomu páči , alebo nie , silného prezidenta silnej krajiny. A čím skôr to svet pochopí, tým lepšie. Nie je to hrozba , je to výstraha . Každý nech si názor utvorí sám.  Rusko nie je krajina ideál. Určite má pred sebou obrovskú cestu k dosiahnutiu blahobytu a harmónie. Ale hlavne vďaka odvahe a vytrvalosti Putina vstalo z popola. Dnes nikto nemôže prehliadať moc a silu obrannej schopnosti krajiny . Z demoralizovanej, hladnej a otrhanej armády Jelcina sa stala elitná sila. Za roky vládnutia Putina Rusko splatilo svoje dlhy a jeho deficit je dnes smiešne jednociferné číslo. Podpora Putina je na úrovni, ktorú v histórii nemal žiaden prezident západného sveta. Dá sa namietať a argumentovať nacionalizmom, hurá patriotizmom atď, ale nič to nezmení na fakte, že z mnoho národnostného a mnoho konfesného Ruska, je dnes  monolitný štát, ktorý nezlomili ani hlúpe sankcie - práve naopak , ich prekonaním ho posilnili a utvrdili vo viere o správnosti nastúpenej cesty. Rusi určite nie sú spokojní s tým, že ich sankcie o niečo pripravili, ale každý triezvy politológ musí vidieť, že politicky dosiahli pravý opak. Ak by sa mali uviesť porovnania tak napríklad HDP sa za 15 rokov zdvojnásobil, výdavky štátneho rozpočtu vyrástli 22x. Reálne mzdy vyrástli 3x. V roku 1999 Rusko malo demografický deficit takmer 1 milión ľudí ročne / 929 000/. Dnes má prirodzený prírastok obyvateľstva. Ako je na tom naša „vyspelá“ Európa“?

Pokračovanie trestania vo forme ignorovania osláv 70 výročia Veľkej vlasteneckej vojny tiež nič nerieši. Rusi sa zhodne vyjadrujú v zmysle „je to  NÁŠ SVIATOK a kto nechce nemusí.“ História sa prepísať dá , ale nezmení sa . Najmä nie vtedy ,ak je jej subjektom veľká krajina a veľký národ. Arabi majú príslovie : „psy brešú a karavána ide ďalej“.

Na záver možno len nasledovné....škoda , že podobný námet nemôže použiť naša televízia. Nemusíme byť ani veľkí , ani vyzbrojení, ani bohatí. Stačí ,aby sme boli hrdí na svoju krajinu a tradície a aby sme si vedeli vybrať takých zástupcov, ktorí by naše pocity naplnili. Záver filmu patrí slovám patriarchu Kirilla , ktorý o Putinovi hovorí, že je to človek , ktorý ako prezident nepracuje , ale slúži svojej krajine a ľudu.

Film „Prezident“ si môžete pozrieť na:

http://russia.tv/video/show/brand_id/59329/episode_id/1193264/video_id/1165983

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?