Bratislavu oslobodili Ukrajinci.

Autor: Miloslav Haas | 28.1.2015 o 11:52 | (upravené 28.1.2015 o 13:01) Karma článku: 3,96 | Prečítané:  450x

V minulom blogu som pranieroval „historické“ vzdelanie ukrajinského premiéra Jaceňuka / http://haas.blog.sme.sk/c/373393/pan-jacenuk-nemlcime.html /  a už tu máme ďalšiu perlu historického ducha. Tento krát je autor nemenej  autoritatívny - poľský minister zahraničných vecí G. Schetyna. Vyhlásenie, že koncentračný tábor Osvienčim oslobodili Ukrajinci patrí do tej istej školskej lavice , v ktorej sedel spolu s pánom Jaceňukom. Škola niesla názov „ najvyššia rusofóbna akadémia“.

Samozrejme že nadpis môjho blogu je nezmysel a tým nechcem znížiť zásluhy tých ukrajinských hrdinov- vojakov sovietskej armády  , ktorí sa na oslobodení Bratislavy podieľali. Pretože názov frontu , ktorý  pod vedením maršála Malinovského oslobodil Bratislavu bol "2.ukrajinský".  Nikdy som pri návšteve Slavína nedelil nápisy na náhrobkoch na „ruské“ a „neruské“ , pretože všetci tí , ktorí padli pri našom oslobodzovaní boli  boli predovšetkým ľudia. A položili životy za spoločnú vec. Preto aj my všetci spoločne sa musíme postaviť  proti selektívnej deformácii historických faktov.

Z poľského ministra si uťahujú aj replikami typu „ Kolumbus priplával do Ameriky z Kolumbie...“ alebo „ Červená armáda mala červené uniformy..“. Je smutné a na zamyslenie, ako môžu obaja spomínaní páni spokojne pracovať a stýkať sa na svojej úrovni s politikmi iných krajín? Veď v „citlivej“ na iné prehrešky Európe by to malo stačiť na to , aby po takom niečom museli s hanbou odísť. Prečo sa takéto niečo nedeje?

Pomôžem si opäť ako v minulom blogu citátmi z blogu ruského historika, politika a spisovateľa – pána Starikova / http://nstarikov.ru/blog/48517  /. Ten sa logicky pýta poľského ministra: „ Ak podľa vašej logiky boli v Ukrajinskom fronte Červenej armády ukrajinskí vojaci, tak aj v /nemeckej- pozn. prekl./ skupine armád „Severná Ukrajina“ boli tiež len ukrajinskí a vôbec nie nemeckí vojaci?“ . Pán Starikov na doplnenie uvádza , že Hitler vytvoril v roku 1944 dve takéto zoskupenia ktoré mali v názve „Ukrajina“. To už poľskému ministrovi do konceptu nesedelo. A „zabudol“ aj na citlivú tému poľsko-ukrajinských vzťahov ktorá je označovaná ako „volyňská tragédia“ Odvolám sa na pri tomto na článok českého „idnes“ z 18.júla 2013

„…Události nazývané jako "Krvavá neděle" nebo "Volyňská řež" budí dodnes u Poláků a Ukrajinců obrovské emoce. V bratrovražedné válce, kterou odstartovalo vypalování polských vesnic ukrajinskou povstaleckou armádou, na což odpověděli Poláci podobně krvavou mstou, zahynulo na obou stranách na území okupovaném nacistickou Třetí říší kolem sto padesáti tisíc lidí. Vzájemné vyvražďování zastavila až ofenzíva Rudé armády v roce 1944.“

Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/polsko-ukrajina-volyn-06u-/zahranicni.aspx?c=A130718_183149_zahranicni_pul

Myslím si že uvedený „idnes“ nie je ani ľavicové ani proruské  médium. Preto sa dá bez zveličovania povedať, že poľský minister hodil kameň aj do vlastnej záhrady.  Neviem komu patrí výrok že história nás neučí , ale trestá za našu nevedomosť.  Skúsme spoločnými silami trestať tých , čo si to zaslúžia. Aj keď len posmechom a sarkazmom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?