Pán Jaceňuk nemlčíme!

Autor: Miloslav Haas | 23.1.2015 o 15:58 | (upravené 23.1.2015 o 16:42) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  715x

Prešiel určitý čas odkedy naše hlavné médiá uviedli prinajmenšom nepochopiteľný výrok premiéra Ukrajiny Jaceňuka o tom, že sa „...pamätáme na sovietske vtrhnutie na Ukrajinu a do Nemecka. Tomuto sa treba vyhnúť. A nikto nemá právo nanovo prepisovať výsledky Druhej svetovej vojny...“   http://www.tagesschau.de/ausland/ukraine-jazenjuk-101.html

Patrím k pokoleniu ktoré sa narodilo bezprostredne po vojne a pamäť nielen historická , ale aj naozajstná ľudská , bola ešte pod vplyvom toho, čo ľudia zažili na vlastnej koži a videli na vlastné oči. Výroky podobné  uvedenému by celý svet jednoznačne odsúdil.  Dnes je zvláštne ticho a médiá sa snažia zabudnúť na povedané. Dokonca stanovisko nemeckých médií bolo v zmysle že „v slobodnej spoločnosti má každý právo povedať svoj názor..“ . O tom , že tomu až  tak nie je , svedčia napríklad  reakcie na iné témy – veľmi blízke tejto. Mám na mysli napríklad holocaust.  A to , že ukrajinský premiér nie je vzdialený aj od tejto témy je zrejmé z jeho vyhlásení.  Budeme všetci mlčať? Pretože nik z našej novinárskej obce sa neodvážil vysvetliť obsah Jaceňukových slov ,predkladám vám preklad blogu pána Starikova- ruského historika- spisovateľa a aktívneho politika.

Čo v skutočnosti povedal Jaceňuk

http://nstarikov.ru/blog/48159

„Nepochopenie a škandál, ktorý vyvolali „zvláštne“ výroky Arsenija Jaceňjuka o „sovietskom vtrhnutí na Ukrajinu a do Nemecka“ , sa stále stupňujú... a pre nás je potrebné jednoznačne vedieť , aké bludy hlásajú zodpovední  zástupcovia Ukrajiny a ako bez mihnutia oka prepisujú históriu.

Môžem rovno prehlásiť, že historické vysvetlenie výroky Jaceňuka nemajú. Aj keď sa dá od politických bábok sediacich v Kijeve čakať čokoľvek, ale až takú zadubenosť som neočakával.

Za prvé je  jasné,  že vstup vojsk našej krajiny/myslí sa ZSSR- pozn. preklad./ počas OBRANNEJ vojny na územie štátu –agresora sa dá pomenovať rôzne, ale v žiadnom prípade nie ako „vtrhnutie“. Preto  vojská ZSSR nevtrhli na územie Nemecka, ale vstúpili tam preto, aby potrestali agresora a ukončili ním začatú vojnu. Oslobodili Európu a Nemecko od „hnedého moru“ – fašizmu.

No toto nie je hlavné. Dôležité je to, že po napadnutí  ZSSR fašistickým Nemeckom a okupácii územia Ukrajiny  nemeckou armádou, žiadna Ukrajina ako administratívny celok , štát alebo jednotné územie neexistovala.  Ukrajina bola zlikvidovaná nacistami.

Tá sovietska Ukrajina , ktorá od „krvavého stalinského režimu“ získala veľké územia v 1939 a v 1940 roku, získané od dnešných poľských a rumunských partnerov Jaceňuka. Toto územie Hitler rozdelil na niekoľko častí:

  • Zakarpatie zostalo územím Maďarska a stalo sa ukrajinským územím len po „vpáde“ sovietskych vojsk  do Nemecka , po skončení vojny. Keby nebolo „vpádu“ , tak by Zakarpatie zostalo maďarským. Toto by chcel pán Jaceňuk?
  • Územia Odesskej, Černovickej  a  juhu Vinnickej  oblastí,taktiež  západné časti Nikolajevskej oblasti vytvorili novú rumunskú provinciu „Transnistrija“. Znamená to , že „krvavý Stalin“ dal Ukrajine územia  a „Hitler –osloboditeľ“  ich dal Rumunsku. Súdiac podľa interview  - sympatie Jaceňuka sú na strane posledného. A ešte – ak by nebolo „vtrhnutia“  ZSSR do Nemecka v roku 1944, tak aj Odessa by zostala rumunská.
  • Východné oblasti Ukrajiny /Černigovská, Charkovská, Donbass / až po pobrežie Azovského mora boli pod kontrolou nemeckej vojnovej administrácie.
  • Tak isto sa nemeckej administrácii podriaďoval aj Krym, ktorý ale v roku 1941 nemal s Ukrajinou nič spoločné, ale Jaceňuk ho tvrdohlavo považuje za ukrajinské územie.
  • Ľvovská, Drogobyčsjká,Stanislavská a Ternopoľská oblasť vytvorili  distrikt Galícia, ktorý bol podriadený takzvanému Poľskému /Varšavskému/ generál-gubernátorstvu. Keby nebolo „vtrhnutie“ našej /sovietskej- pozn.prekl./ armády do Nemecka, tak by Ľvov a Ternopoľ  boli nemecké, alebo prípadne poľské mestá. Nijako by ale neboli ukrajinské a už vôbec  nie baštou dnešných ukrajinských nacionalistov. Ak tomu rozumieme správne , tak Jaceňukovi by sa pozdával práve tento variant. Bez „vtrhnutia“.?

Vidíme teda, že obrovská časť sovietskej Ukrajiny žiadnou Ukrajinou nebola. Vďaka  Hitlerovi a jeho pomocníkom z radov ukrajinských nacionalistov.

A čo s Ukrajinou do ktorej podľa Jaceňuka  „vtrhol“  Sovietsky zväz? Bol taký štát ? Nie. A bola aspoň časť štátu  s takýmto názvom  ako v časoch ZSSR ?  Nie . Čo teda bolo?

Pre vládu nad všetkými okupovanými územiami Hitler vytvoril špeciálne Ministerstvo  okupovaných území. Na jeho čele bol Alfred Rosenberg -   mimochodom pobaltský Nemec s ruským pôvodom. Oblasti ako : Rovnenská,  Volynská,  Kamenec Podolská, východná Nikolajevská , Kijevská, Poltavská, Dnepropetrovská , severný Krym, južná časť Bieloruska- tie všetky tvorili „Reichkomisariat Ukraina“ Nemci si mapu kreslili tak ako chceli. A centrom tohto komisariátu bolo mesto Rovno. Ono bolo“ hlavným mestom“  ale nie Ukrajiny – len jej časti okupovanej Nemcami.

Hitler nemal v pláne vytvoriť „nezávislý ukrajinský štát“ , preto v tom čase nebola ani Ukrajina ako taká. Bola to len krvavá rana, na ktorú sa zmenila ukrajinská zem pod pätou nemeckých okupantov.

Preto aj otázka čo mal na mysli Jaceňuk , keď hovoril o „sovietskom vpáde na Ukrajinu“  . Tak strašne ľutuje likvidáciu „Reichkomisariat Ukraina“ a návrat k celistvosti Ukrajiny?“

 

Toľko ruský historik - spisovateľ a politik. Ja len dodám, že po „vtrhnutí“ na Ukrajinu sa k sovietskej armáde pridali aj československí vojaci pod velením generála Svobodu , aby 6.októbra 1944 „vtrhli“ cez Duklu na naše územie . Toľko logicky dovŕšený výklad histórie v podaní ukrajinského predsedu vlády.

Bolo by vhodné v tejto súvislosti pripomenúť , že prvý krát od skončenia 2.sv.vojny sa ako štátny sviatok Ukrajiny oslavoval deň narodenia „národného hrdinu Ukrajiny“ Stepana Benderu. Pre tých ktorí nevedia kto to bol, uvediem, že sa jednalo o zradcu a napomáhača  hitlerovským okupantom. Bandy pod jeho vedením vyvraždili mnoho ukrajincov a poliakov. Ešte za čias povojnového Československa bola proti prenikaniu zvyškov týchto bánd nasadená na východe Slovenska československá armáda. Vtedy boli benderovci považovaní za fašistov. A bola to Benešova vláda ktorá takto rozhodla. Zmenilo sa odvtedy niečo? Áno – pretože nikto zo súčasných politikov nereagoval na tento sviatok, ktorý sa aj so súhlasom pána Jaceňuka v Kijeve oslavoval s fakľovým pochodom a symbolmi patriacimi do arzenálu ukrajinských fašistov.

Stály zástupca Ruska v OSN Vitalij Čurkin sa v tejto súvislosti počas zasadania Bezpečnostnej rady OSN obrátil s prejavom na svojich amerických kolegov  s otázkou „ Ako by sa vám páčil ako štátny sviatok deň Ku-klux-klanu , kedy by v tento deň po vašich mestách pochodovali ľudia v kuklách a s horiacimi krížmi?“ .

Podľa toho čo mi je známe  tiež nedostal odpoveď.    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?