Pán Jaceňuk nemlčíme!

Autor: Miloslav Haas | 23.1.2015 o 15:58 | (upravené 23.1.2015 o 16:42) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  712x

Prešiel určitý čas odkedy naše hlavné médiá uviedli prinajmenšom nepochopiteľný výrok premiéra Ukrajiny Jaceňuka o tom, že sa „...pamätáme na sovietske vtrhnutie na Ukrajinu a do Nemecka. Tomuto sa treba vyhnúť. A nikto nemá právo nanovo prepisovať výsledky Druhej svetovej vojny...“   http://www.tagesschau.de/ausland/ukraine-jazenjuk-101.html

Patrím k pokoleniu ktoré sa narodilo bezprostredne po vojne a pamäť nielen historická , ale aj naozajstná ľudská , bola ešte pod vplyvom toho, čo ľudia zažili na vlastnej koži a videli na vlastné oči. Výroky podobné  uvedenému by celý svet jednoznačne odsúdil.  Dnes je zvláštne ticho a médiá sa snažia zabudnúť na povedané. Dokonca stanovisko nemeckých médií bolo v zmysle že „v slobodnej spoločnosti má každý právo povedať svoj názor..“ . O tom , že tomu až  tak nie je , svedčia napríklad  reakcie na iné témy – veľmi blízke tejto. Mám na mysli napríklad holocaust.  A to , že ukrajinský premiér nie je vzdialený aj od tejto témy je zrejmé z jeho vyhlásení.  Budeme všetci mlčať? Pretože nik z našej novinárskej obce sa neodvážil vysvetliť obsah Jaceňukových slov ,predkladám vám preklad blogu pána Starikova- ruského historika- spisovateľa a aktívneho politika.

Čo v skutočnosti povedal Jaceňuk

http://nstarikov.ru/blog/48159

„Nepochopenie a škandál, ktorý vyvolali „zvláštne“ výroky Arsenija Jaceňjuka o „sovietskom vtrhnutí na Ukrajinu a do Nemecka“ , sa stále stupňujú... a pre nás je potrebné jednoznačne vedieť , aké bludy hlásajú zodpovední  zástupcovia Ukrajiny a ako bez mihnutia oka prepisujú históriu.

Môžem rovno prehlásiť, že historické vysvetlenie výroky Jaceňuka nemajú. Aj keď sa dá od politických bábok sediacich v Kijeve čakať čokoľvek, ale až takú zadubenosť som neočakával.

Za prvé je  jasné,  že vstup vojsk našej krajiny/myslí sa ZSSR- pozn. preklad./ počas OBRANNEJ vojny na územie štátu –agresora sa dá pomenovať rôzne, ale v žiadnom prípade nie ako „vtrhnutie“. Preto  vojská ZSSR nevtrhli na územie Nemecka, ale vstúpili tam preto, aby potrestali agresora a ukončili ním začatú vojnu. Oslobodili Európu a Nemecko od „hnedého moru“ – fašizmu.

No toto nie je hlavné. Dôležité je to, že po napadnutí  ZSSR fašistickým Nemeckom a okupácii územia Ukrajiny  nemeckou armádou, žiadna Ukrajina ako administratívny celok , štát alebo jednotné územie neexistovala.  Ukrajina bola zlikvidovaná nacistami.

Tá sovietska Ukrajina , ktorá od „krvavého stalinského režimu“ získala veľké územia v 1939 a v 1940 roku, získané od dnešných poľských a rumunských partnerov Jaceňuka. Toto územie Hitler rozdelil na niekoľko častí:

  • Zakarpatie zostalo územím Maďarska a stalo sa ukrajinským územím len po „vpáde“ sovietskych vojsk  do Nemecka , po skončení vojny. Keby nebolo „vpádu“ , tak by Zakarpatie zostalo maďarským. Toto by chcel pán Jaceňuk?
  • Územia Odesskej, Černovickej  a  juhu Vinnickej  oblastí,taktiež  západné časti Nikolajevskej oblasti vytvorili novú rumunskú provinciu „Transnistrija“. Znamená to , že „krvavý Stalin“ dal Ukrajine územia  a „Hitler –osloboditeľ“  ich dal Rumunsku. Súdiac podľa interview  - sympatie Jaceňuka sú na strane posledného. A ešte – ak by nebolo „vtrhnutia“  ZSSR do Nemecka v roku 1944, tak aj Odessa by zostala rumunská.
  • Východné oblasti Ukrajiny /Černigovská, Charkovská, Donbass / až po pobrežie Azovského mora boli pod kontrolou nemeckej vojnovej administrácie.
  • Tak isto sa nemeckej administrácii podriaďoval aj Krym, ktorý ale v roku 1941 nemal s Ukrajinou nič spoločné, ale Jaceňuk ho tvrdohlavo považuje za ukrajinské územie.
  • Ľvovská, Drogobyčsjká,Stanislavská a Ternopoľská oblasť vytvorili  distrikt Galícia, ktorý bol podriadený takzvanému Poľskému /Varšavskému/ generál-gubernátorstvu. Keby nebolo „vtrhnutie“ našej /sovietskej- pozn.prekl./ armády do Nemecka, tak by Ľvov a Ternopoľ  boli nemecké, alebo prípadne poľské mestá. Nijako by ale neboli ukrajinské a už vôbec  nie baštou dnešných ukrajinských nacionalistov. Ak tomu rozumieme správne , tak Jaceňukovi by sa pozdával práve tento variant. Bez „vtrhnutia“.?

Vidíme teda, že obrovská časť sovietskej Ukrajiny žiadnou Ukrajinou nebola. Vďaka  Hitlerovi a jeho pomocníkom z radov ukrajinských nacionalistov.

A čo s Ukrajinou do ktorej podľa Jaceňuka  „vtrhol“  Sovietsky zväz? Bol taký štát ? Nie. A bola aspoň časť štátu  s takýmto názvom  ako v časoch ZSSR ?  Nie . Čo teda bolo?

Pre vládu nad všetkými okupovanými územiami Hitler vytvoril špeciálne Ministerstvo  okupovaných území. Na jeho čele bol Alfred Rosenberg -   mimochodom pobaltský Nemec s ruským pôvodom. Oblasti ako : Rovnenská,  Volynská,  Kamenec Podolská, východná Nikolajevská , Kijevská, Poltavská, Dnepropetrovská , severný Krym, južná časť Bieloruska- tie všetky tvorili „Reichkomisariat Ukraina“ Nemci si mapu kreslili tak ako chceli. A centrom tohto komisariátu bolo mesto Rovno. Ono bolo“ hlavným mestom“  ale nie Ukrajiny – len jej časti okupovanej Nemcami.

Hitler nemal v pláne vytvoriť „nezávislý ukrajinský štát“ , preto v tom čase nebola ani Ukrajina ako taká. Bola to len krvavá rana, na ktorú sa zmenila ukrajinská zem pod pätou nemeckých okupantov.

Preto aj otázka čo mal na mysli Jaceňuk , keď hovoril o „sovietskom vpáde na Ukrajinu“  . Tak strašne ľutuje likvidáciu „Reichkomisariat Ukraina“ a návrat k celistvosti Ukrajiny?“

 

Toľko ruský historik - spisovateľ a politik. Ja len dodám, že po „vtrhnutí“ na Ukrajinu sa k sovietskej armáde pridali aj československí vojaci pod velením generála Svobodu , aby 6.októbra 1944 „vtrhli“ cez Duklu na naše územie . Toľko logicky dovŕšený výklad histórie v podaní ukrajinského predsedu vlády.

Bolo by vhodné v tejto súvislosti pripomenúť , že prvý krát od skončenia 2.sv.vojny sa ako štátny sviatok Ukrajiny oslavoval deň narodenia „národného hrdinu Ukrajiny“ Stepana Benderu. Pre tých ktorí nevedia kto to bol, uvediem, že sa jednalo o zradcu a napomáhača  hitlerovským okupantom. Bandy pod jeho vedením vyvraždili mnoho ukrajincov a poliakov. Ešte za čias povojnového Československa bola proti prenikaniu zvyškov týchto bánd nasadená na východe Slovenska československá armáda. Vtedy boli benderovci považovaní za fašistov. A bola to Benešova vláda ktorá takto rozhodla. Zmenilo sa odvtedy niečo? Áno – pretože nikto zo súčasných politikov nereagoval na tento sviatok, ktorý sa aj so súhlasom pána Jaceňuka v Kijeve oslavoval s fakľovým pochodom a symbolmi patriacimi do arzenálu ukrajinských fašistov.

Stály zástupca Ruska v OSN Vitalij Čurkin sa v tejto súvislosti počas zasadania Bezpečnostnej rady OSN obrátil s prejavom na svojich amerických kolegov  s otázkou „ Ako by sa vám páčil ako štátny sviatok deň Ku-klux-klanu , kedy by v tento deň po vašich mestách pochodovali ľudia v kuklách a s horiacimi krížmi?“ .

Podľa toho čo mi je známe  tiež nedostal odpoveď.    

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?