reklama

Postavme alternatívnu medicínu mimo zákon.

Týmto nadpisom určite uvediem do stavu eufórie všetkých „diskutérov“ mojich predchádzajúcich príspevkov o klasickej homeopatii. Poďme sa poučiť u našich českých bratov aké je to jednoduché zbaviť sa otravnej homeopatickej muchy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (52)

Boj medzi homeopatiou a alopatiou / školskou medicínou/ nie je produktom dneška. Ale nie vždy to bol boj. Hippokrates (460-380 pr.n.l.) uprednostňoval liečbu podobného podobným, čo je aj základná myšlienka homeopatickej liečby. Aj Paracelsus (1493-1541) tvrdil, že „dávka robí jed“, čím vlastne naznačoval, že aktívna látka v každom lieku by mala byť minimálna , inak pacientovi škodí. Dnešná medicína a farmácia cudne mlčia o týchto pokleskoch veľkých postáv histórie. Zakladateľ novodobej homeopatie Samuel Hahnemann nadviazal na tieto myšlienky a už za jeho života sa boj homeopatiou a alopatiou mohol začať. Presne vtedy sa ich cesty začali vzďaľovať. Víťazné ťaženie Newtonovskej fyziky sa prenášalo aj do iných oblastí ľudskej činnosti, medicínu nevynímajúc. Prienik do atómu a jeho jadra nám umožnil ilúziu, že všetky mechanizmy časom zistíme a svet je výhradne materiálny. A sem postoj homeopatie trochu nezapadá. Alopatia je tu však vo svojej koži a víťazne devastuje na prelome 19 a 20. storočia (kde inde ako v Amerike..) všetky „bludy“ homeopatie. Nech žije „aktívna molekula“. A žije dodnes...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vy, ktorí sa necítite ako medicínske lego , ste stále považovaní za podivínov. Oficiálna morálka z vás urobila „alternatívcov“ . Alternatívni „číňania“ čakali viac ako 3000 rokov, kým ich z bludu nevyslobodí alopatia. Aj „ajúrvédčania“ zistili , že sú alternatíva a podobne ako „číňania“ , by mali byť radi , že konečne prišla pravá „školská“ medicína. Vráťme sa ale k našim českým bratom. Okrem toho, že sú v rámci Európy baštou ateizmu, sú vo všeobecnosti aj ľudia pragmatickí. Preto problém „vlk sýty a ovca celá“ vyriešili po svojom. V tichosti prijali „zákon o zdravotných službách“ čiže zákon č. 372/2011 Sb.,, ktorý hovorí, že „liečit“(v akejkoľvek forme) , predchádzať nemociam , „zisťovať zdravotný stav“ , alebo „hodnotiť okolnosti ktoré môžu mať na zdravotný stav vplyv“ - a to všetko aj v rámci poradenstva je - ZDRAVOTNÁ STAROSTLIVOSŤ a preto ju môžu uskutočňovať LEN lekári. A basta!

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Pacient si konečne vydýchne. A s dôverou sa obráti na svojho lekára s požiadavkou na liečbu homeopatiou. Pretože podľa názoru ministerstva zdravotníctva ČR je „ homeopatia v rukách lekára BEZPEČNEJŠIA“. Nás homeopatov – ne lekárov by to malo prirodzene uraziť, ale mňa to veľmi potešilo. Vysvetlím prečo...:

  1. Názor o bezpečnejšej homeopatii v rukách lekára je v podstate uznaním homeopatie. Od jej zosmiešňovania a negovania sa naraz uznáva jej „nebezpečnosť“!! To je ale názor, ktorý dlhodobo presadzujú samotní homeopati a odpoveďou im vždy bolo, že predsa tie cukrové guličky tým, že neosahujú aktívnu látku sú len placebo. Takže..? Ďakujeme MZ ČR.

  2. Ak sa povie „A“ očakáva sa aj „B“. Vážime si lekárov pre ich vedomosti o človeku a jeho telesnej schránke. Veríme aj v to, že väčšina z nich svoje povolanie berie ako poslanie. Stať sa lekárom nie je jednoduché a vyžaduje si sústavné štúdium a hlboké vedomosti. A špecializáciu . Všetci vieme , že slepé črevo nebude operovať zubár , alebo infarkt riešiť ortopéd. Nedovolí to prísna špecializácia a systém prípravy lekárov v rámci ich odborností.

Keďže sme počuli o „bezpečnosti a nebezpečnosti“ asi na tom niečo bude. Pre klasického homeopata je táto otázka vyriešená jednoznačne – homeopatický liek v rukách laika, alebo podaný bez hlbokých vedomostí , znamená poškodzovanie pacienta. To homeopati tvrdia od čias Samuela Hahnemanna. Tu je namieste otázka: aké vedomosti o homeopatii a homeopatických liekoch majú naši lekári ? Kedy a kde ich získali ? Existuje predmet „homeopatia“ na vysokej škole? Existuje atestácia z homeopatie v lekárskej praxi?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Odpoveďou je NIE. Ak teda naši českí susedia spravili z homeopatie jednu z disciplín medicíny tým, že ju zákonom zverili LEN do rúk lekárom, očakávali by sme aj to „B“ – odbornosť a vzdelanie. Oponenti namietnu, že lekár si toto vzdelanie ľahko doplní, pretože väčšinu vedomostí už má. Použijem možno triviálny , ale o to názornejší príklad. Predstavte si troch odborníkov , ktorí pracujú v doprave: pilota ,námorného kapitána a rušňovodiča. Všetci traja

a/ riadia dopravný prostriedok vezúci stovky cestujúcich

b/ pracujú v doprave

c/ majú technické vzdelanie

Čo by ste spravili ak by sa vám pred štartom lietadla predstavil námorný kapitán s tým , že dnes to bude riadiť on?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Príklad možno pritiahnutý za vlasy. Ale názorný. Verím tomu, že každý z troch odborníkov by po patričnej príprave mohol nahradiť kolegu. Dôležitá je PATRIČNÁ PRÍPRAVA. Technické vzdelanie a práca v doprave nestačia. Presne tohto sme svedkami dnes. Lekár, aby mohol povedať o sebe , že je homeopat , potrebuje aj zodpovedajúce VZDELANIE. A na základe vzdelania aj zákonom vymedzený štatút.

Aby som bol konkrétny uvediem niekoľko faktov:

  1. V Európe diplom lekára homeopata vydáva národná lekárska asociácia v Rakúsku , Nemecku , Litve a Švajčiarsku. (samé „poblúdené“ krajiny ...pozn.autora)

  2. Súčasťou predmetu „komplementárna a alternatívna medicína“ je homeopatia na univerzitách vo Francúzsku (niekoľko univerzít), Nemecku (jedna univerzita), Maďarsko(jedna), Taliansko(niekoľko), Holandsko(väčšina)Rumunsko(niekoľko)

  3. Ako samostatný predmet je prednášaná v Belgicku, Bulharsku, Nemecku a Rumunsku.

 Na uvedených príkladoch vidíme , že potreba vzdelania nie je samoúčelná požiadavka. Naša prax je žiaľ úplne odlišná. Plnohodnotné vzdelanie s presne vymedzenými požiadavkami a diplomom naša prax nepozná. Za homeopata sa na Slovensku môže vyhlásiť ktokoľvek. Táto situácia viedla aj našich českých susedov k laickému kroku zveriť homeopatiu do rúk lekárom. Ako sa hovorí „ so špinavou vodou vyliali z vaničky aj dieťa“. Pretože o potrebe vzdelania sa v zákone nehovorí nič. Okrem toho, že zákon urobil capa záhradníkom, znemožnil homeopatom- ne lekárom so špeciálnym vzdelaním bezproblémovo vykonávať svoju prax. A nielen homeopatom – v podstate všetkým – počínajúc babkou - bylinkárkou , odborníkom na čínsku medicínu, alebo ajúrvédu končiac . Pozor by si mali dávať aj kondiční tréneri vo fitnes centrách, veď aj oni „hodnotia okolnosti ktoré môžu mať na zdravotný stav vplyv“. 

Záverom si neodpustím vyjadrenie názoru, že lekár - alopat a zároveň homeopat (s tým vdelaním a odbornosťou , ktoré by mal mať) , je stav ktorý psychiatri vedú pod diagnózou „schizofrénia“. Ale o tom píšem v iných blogoch. 

Miloslav Haas

Miloslav Haas

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa klasickej homeopatii na 1.klinike klasickej homeopatie v Bratislave.Veľa ľudí má o tejto liečebnej metóde skreslené informácie.Článkom o homeopatii sa poskytuje väčšinou len malý priestor v médiách.Preto využívam túto možnosť. PhDr.Haas Miloslav PhD. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu