Čo je klasické na slovenskej“ klasickej“ homeopatii ?

Autor: Miloslav Haas | 23.10.2013 o 10:31 | Karma článku: 3,84 | Prečítané:  824x

Otázka zdanlivo nezmyselná a pre laika možno zbytočná. Nie však pre pacienta , ktorý hľadá pomoc klasického homeopata ,  pretože sa uvedomelo  rozhodol pre túto metódu a spôsob liečby. Preto aj  takto položená otázka a následné vysvetlenie.

Termín „klasická homeopatia“  nie je nový a vo svojej podstate by mal označovať návrat ku „klasike“ ktorou je v homeopatii chápaná pôvodná – teda Hahnemannova metóda. Hahnemann ako zakladateľ a prvý teoretik homeopatie ešte na prelome  18. a 19. storočia  objavil a sformuloval rad princípov a zásad tejto liečebnej metódy. Medzi najzásadnejšie otázky patrí pravidlo „ v jednom čase jeden liek“ .  Týmto nie je výpočet dôležitých zásad vyčerpaný , ale hneď táto zásada je najčastejšie obchádzaná slovenskými „klasikmi“ .

Slovensko nie je v tejto otázke žiadny preborník ani novátor. Tento spor okolo Hahnemannových princípov je už starý ako homeopatia sama. Už na prelome 19. a 20.storočia horliví novátori „klasickej homeopatie“  takmer  pochovali  túto metódu. Samozrejme za  aktívnej  pomoci alopatie – oficiálnej medicíny. Stalo sa tak  kde inde , ako  v zlatej Amerike a takmer 60 rokov  sa v tejto otázke  alopatická medicína tešila monopolu. Túto nádej na monopol živí aj podnes a výdatne jej opäť pomáhajú „klasickí homeopati“  medzinárodného  razenia.

Poďme ale pekne po poriadku. V 60- tych rokoch minulého storočia začal pôsobiť v Juhoafrickej republike vtedy ešte neznámy grécky homeopat – dnes držiteľ Alternatívnej Nobelovej ceny za homeopatiu – profesor George Vithoulkas .  Jeho veľké nadšenie sprevádzalo  zistenie , že homepatia v tej podobe , ako ju zanechal Hahnemann  utrpela vo všetkých oblastiach.  A práve znovuzrodenie a návrat homeopatie v jej klasickej / Hahnemannovej / podobe sa stal jeho životným cieľom.  Preto aj termín „KLASICKÁ HOMEOPATIA“ je dieťaťom hlavne a výlučne profesora Vithoulkasa . Za svoje celoživotné dielo bol mnoho krát ocenený a dostalo sa mu vysokej pocty vo forme Alternatívnej Nobelovej ceny za homeopatiu v roku 1996 . Dnes je profesorom viacerých významných vysokých škôl , medzi ktoré patrí aj Ruská medicínska akadémia v Moskve a Ukrajinská v Kijeve .  A podľa známej zásady   „úspech ti nikto neodpustí...“ sa na tomto poli okrem poctivých teoretikov a praktikov priživujú aj „inovácie“, „modernizácie“ a „vylepšenia“ .  Profesor Vithoulkas nezištne vychoval tisíce nových klasických homeopatov a dnes jeho Akadémia Klasickej Homeopatie na gréckom ostrove Alonissos  pokračuje s jeho výdatným prispením v tejto ceste.  Ako to už býva mnoho krát , žiak si  pomyslí , že je už lepší ako učiteľ a vydá sa vlastnou cestou. Keď ale vlastná cesta začne potierať zásady a princípy na ktorých stojí škola, ktorú absolvoval – už sa nemôže nazývať žiakom a odvolávať sa na učiteľa. A to je presne situácia , kedy klasický homeopat  prestáva byť „klasickým“ . Učiteľom tu nie je profesor Vithoulkas  - učiteľom je Samuel  Hahnnmann , pred ktorým má obrovskú pokoru aj profesor Vithoulkas.

To sa žiaľ nedá povedať  o mnohých  akože “homeopatoch“  s maskou „klasický“ .  Dnes  existuje viacero druhov „ masiek“ , ktoré parazitujú na termíne „klasický“ v snahe presvedčiť pacienta o svojej príslušnosti k tejto metóde. A tu začína hlavný problém. Nielenže neliečia pacienta podľa Hahnemannovej metódy, ale  výrazne škodia klasickej homeopatii. Preto  sa nedá mlčať a prehliadať to, čo má zásadný význam. Inak to dopadne tak isto ako v Amerike začiatkom 20.storočia.

Poďme ale postupne a zaradom.

1. Lekár –homeopat. Myslí sa tým lekár – alopat , ktorý predpíše aj homeopatické lieky. Väčšinou viacero naraz , alebo  jeden s  opakovaným  indikovaním.  Nie je to obviňovanie lekárov , pretože v existujúcej legislatívnej situácii nemôže robiť nič iné,  ako toto. Skôr naopak sa dá povedať , že lekár je vedený snahou nahradiť pacientovi chemické lieky homeopatickými , pretože chápe škodlivé účinky chémie a v danej situácii mu zákon neumožňuje nič iné. Táto veľmi pozitívna snaha ale nemá s klasickou homeopatiou nič spoločné . Skôr naopak – ak sa niekto pasuje do role klasického homeopata  , tak to robí buď z nevedomosti a neznalosti čo to je klasická homeopatia  , alebo vedome škodí  klasickej homeopatii. V tejto situácii je východiskom príklad Nemecka, Rakúska alebo aj Ruska a Ukrajiny  , kde lekár ,  ak chce používať vo svojej praxi homeopatiu musí absolvovať štúdium akadémie klasickej homeopatie so záverečnou skúškou a diplomom.  Ešte striktnejšie je otázka postavená v Slovinsku  kde sa lekár musí vzdať lekárskej praxe , ak chce praktizovať homeopatiu.  Slovenskí lekári mali zatiaľ k dispozícii len krátkodobé kurzy  výrobcu  homeopatík .  Pretože zákon túto otázku zatiaľ neriešil , táto sporná prax môže existovať.

2. Neklasický „klasický homeopat“.  Mona Líza v joggingovej súprave , alebo retro auto s motorom o výkone 500 konských síl.  Aj jedno aj druhé vyvoláva úsmev a pochybnosť o zmysle . My však máme situáciu , kedy sa jedná o liečenie pacienta a jeho dôveru a rozhodnutie sa pre klasickú homeopatiu. Ak sa raz sklame , už ho nikto nikdy nepresvedčí o opaku. Dnes tí , ktorí sa označujú názvom „klasický“ a jedným dychom tvrdia o zastaranosti Hahnemannových názorov a na dôvažok aj o „ortodoxnosti“ profesora Vithoulkasa  - tí všetci predstavujú pre klasickú homeopatiu oveľa väčšiu hrozbu , ako vyššie spomínaný lekár- homeopat.    Pre jednoznačnosť musím byť konkrétny.  Okrem vyslovených nezmyslov , ktoré sa dajú riešiť jednoducho / použitie kyvadiel , prístrojov na meranie energetických dráh , vymyslených liekov a podobne/ , existujú sofistikovanejšie útoky na samotnú podstatu klasickej homeopatie. K takýmto patria rôzne „inovácie“ klasickej homeopatie . Jedným z týchto inovátorov je aj bývalý žiak profesora Vithoulkasa – holandský homeopat Scholten. Na Slovensku a v Čechách  má obdivovateľov a propagátorov , ktorí sa nazývajú suverénne „klasickí homeopati“ . Vôbec  im pritom neprekáža , že profesor Vithoulkas  sa výrazne od názorov svojho žiaka dištancuje.  Zdanlivo „klasicky“ zabalená teória pána Scholtena  tají v sebe hrozbu oklieštenia klasickej homeopatie na náuku o mineráloch a Mendelejevovej periodickej tabuľke prvkov. Stúpenci pána Scholtena  určite vedia o čom je reč. Pre laikov musím zdôrazniť , že homeopatickými liekmi  nie sú len minerály a prvky Mendelejevovej tabuľky , ale všetky látky prírody živej aj neživej . Všetky látky , ktoré môžu u zdravého človeka vyvolať nejaký symptóm /definícia homeopatického lieku/ môžu byť využité na vyrobenie homeopatického lieku. Degradácia živej a neživej prírody na súhrn chemických látok vedie do homeopatického pekla.  Príznačné  pre tento smer je, že jeho stúpencami  a propagátormi sa stali homeopati s predchádzajúcim medicínskym vzdelaním.   To indikuje neschopnosť pochopiť filozofiu homeopatie podľa Hahnemanna a Vithoulkasa a vedie tým istým smerom – k likvidácii klasickej homeopatie a snahe urobiť zo samostatnej liečebnej metódy len podpornú metódu alopatickej medicíny. Preto aj tá aktívna snaha bývalých lekárov a dnes akože „klasických homeopatov“.

Každá progresívna metóda v akomkoľvek vednom odbore je ohrozená podobným postupom. Je ale zarážajúce , že tak „Scholtenovci“ , tak aj  „Seghalovci“  , alebo „Nová česká škola klasickej homeopatie“- zamaskovaná scholténovská, Shankaranovci s jeho synergickou metódou.../  vo svojej snahe presvedčiť o „klasickosti“   sa vôbec , alebo len okrajovo zmieňujú o Hahnemannovi , alebo Vithoulkasovi . A keď aj , tak ako o senilných starcoch, ktorých oni dávno prekonali. Načo potom to slovíčko „KLASICKÝ“.  No predsa pre pacienta.  Nie pre vedu s názvom Klasická Homeopatia.  A to už je zrada . Nie personálna , ale teoretická a filozofická.  Prikrytie hlinených nôh na kolose ktorý chcú volať „klasická homeopatia“ . Skúste si predstaviť fyzika, ktorý o Newtonovi alebo Einsteinovi vyhlási niečo podobné.  Naši slovenskí „klasickí homeopati“  vedení  scholténovskou  „Slovenskou Akadémiou Klasickej Homeopatie“  nešetria silami , aby všetkých presvedčili o svojej „klasickosti“ . Pozrite si ale štúdijné materiály  a frekvenciu mien  Hahnemann , alebo Vithoulkas a skúste si ju porovnať s frekvenciou mena Scholten.   Slow fox a rap.

Čo dodať na záver? Profesor Vithoulkas dnes používa termín HAHNEMANNOVA HOMEOPATIA na označenie toho , čo predtým nazýval klasická.  Táto zmena je žiaľ dôsledok činnosti horlivých inovátorov . Stále však platí , že bez násobilky integrály nevyriešime. A vymazať, negovať, preskočiť to , čo tvorí základy vednej disciplíny a bez týchto znalostí budovať „nové“ názory je odsúdené na krach.   Tak ako je moderné dobíjanie kozmu nemožné bez znalosti newtonovho zákona príťažlivosti , tak ani homeopatia , akokoľvek ju nazveme nie je homeopatiou bez Hahnemanna a Vithoulkasa. A žiadni Scholtenovia , Seghalovia  , alebo Shankaranovia nezmenia to , čo objektívne funguje- princípy a zásady liečby objavené a  sformulované Samuelom Hahnemannom. Jeden z najznámejších homeopatov minulosti  - J.T.Kent  napriek svojim vynikajúcim výsledkom stále a opakovane študoval Hahnemanna a podľa jeho slov opakovane objavoval nové a nové podnety pre svoju prax.

Všetky vyššie uvedené skutočnosti  a situácia v ktorej je dnešná  neklasická „klasická homeopatia“  na Slovensku a v Čechách viedli k logickému rozhodnutiu . Od septembra 2013 začala v Bratislave svoju činnosť pobočka Vithoulkasovej Medzinárrodnej Akadémie Klasickej Homeopatie  , ktorá sa dôsledne bude zameriavať na výuku Hahnemannovej homeopatie v podaní profesora Vithoulkasa.

Miloslav Haas

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?