Nové kúzlo Jamesa Randiho – ako nedať homeopatii 1 milión $

Autor: Miloslav Haas | 9.4.2013 o 11:38 | Karma článku: 5,50 | Prečítané:  1494x

Mám na blogu veľa „priateľov“ , ktorí mi pravidelne dávajú otázku , prečo nedokáže homeopatia získať 1 milión dolárov z výzvy ex kúzelníka Jamesa Randiho, ktorý na tento účel deponoval na špeciálnom účte. Tento pán Randi  , okrem iných jeho tvrdení o hlúpych a nepodložených paranormálnych javoch,za ktoré pri ich dokázaní sľúbil uvedený milión , stihol  vyhlásiť aj homeopatiu za klamstvo storočia a podvod.

Pre tých , ktorí nepoznajú celú históriu urobím krátku rekapituláciu. V roku 1988 Dr. J. Benviste uverejnil svoju štúdiu v časopise „ Nature“ s názvom “Degranulácia ľudských bazofilov spustená veľmi zriedeným antisérom voči IgE“ . Laikovi to síce nič nehovorí , ale podstata štúdie mala byť dôkazom účinnosti homeopatických riedení  1:102 po 1:10120 . Pán Benviste sa už videl na odovzdávaní Nobelovej ceny. Tvrdil totiž , že aj také vysoké  /„homeopatické“ / riedenie spôsobuje tie isté následky a zmeny  ako čistá látka. Čiže ak by sme použili napríklad jed /hadí ,alebo chemický /  bol by účinný  aj pri takom vysokom riedení . Priplietol do toho ešte aj „teóriu“ o pamäti vody . Proti tomuto nezmyslu ihneď vystúpil profesor George Vithoulkas  , známy grécky homeopat.   George Vithoulkas už vtedy oponoval tým, že homeopatické lieky nemôžu za žiadnych okolností pôsobiť tak, ako tvrdí pán Benviste.  Práve naopak – homeopatické lieky vysokým riedením môžu eliminovať  , ale nie spôsobovať účinky vyvolané či už jedom , alebo inou substanciou. Pretože pán Benviste tvrdo hájil svoj názor donútil ho časopis Nature , aby experiment demonštroval vo svojom laboratóriu v Paríži v prítomnosti vedcov „skeptikov“ . Jedným z nich bol aj uvedený eskamotér a  kúzelník pán Randi.  Samozrejme , že pokus sa skončil fiaskom. Vedecký svet vylúčil úbohého pána Benvistu zo svojich radov. Toto pán Randi dlhodobo zneužíva na zosmiešňovanie a hanenie homeopatie. Popri tom vôbec nebral do úvahy vyhlásenie pána Georga Vithoulkasa , že správnosť homeopatie sa nedá potvrdiť nesprávnym experimentom.

Tento posmech a znevažovanie pán Randi zabudoval do svojho „veľkorysého“ návrhu vyplatiť  1 milión dolárov tomu , kto dokáže existenciu paranormálneho javu. Sem samozrejme zaradil aj homeopatickú liečbu.

O 10 rokov neskôr sa s pomocou BBC /program Horizon/ podujali štyria páni overiť experimenty Benvistu a prizvali k pokusom aj pána Randiho. Inak ako fiaskom sa aj táto iniciatíva skončiť nemohla. Samozrejme, že pán Randi to patrične využil.

Hodenú rukavicu ale zdvihol profesor Vithoulkas a vyzval pána Randiho  ,aby začali spoločne pracovať na podmienkach pokusu. Randi ponuku prijal .Na doplnenie treba uviesť, že podmienky dokazovania si stanovil sám Randi vo svojej výzve. Profesor Vithoulkas tieto podmienky akceptoval. Dva roky trvalo, kým sa obaja –pán Randi aj pán Vithoulkas dohodli na znení  dohody o pokuse/2003/. Obaja to potvrdili svojimi podpismi. Okrem nich sa podpísali aj ďalší účastníci stanovení pánom Randim. Pretože pán Randi zarábal a zarobil veľké peniaze práve na klamaní diváka , tak jeho „asistenti“ boli z radov kúzelníkov ovládajúcich všetky triky a klamstvá. To preto , aby profesor Vithoulkas „nekúzlil“

 

pri pokusoch a nezamenil homeopatický liek za inú účinnú látku. Ďalšie tri roky trvalo profesorovi Vithoulkasovi , kým zorganizoval realizáciu pokusu. Miestom sa stala municipálna nemocnica v Aténach a bolo vybraných 100 účastníkov . 50 z nich  mali dostávať počas pokusu homeopatický liek v riedení 30 CH / čo je ďaleko za hranicou Avogadrovej konštnanty/ a 50 mali dostávať placebo. Výber mal uskutočniť počítač.

K zahájeniu experimentu /2.2.2006 /prišli všetci – až na pána Randiho , ktorý „ochorel“. Napriek sklamaniu profesor Vithoulkas dokázal presvedčiť vedenie nemocnice o odložení experimentu o 3 mesiace. Prišiel však list , že pán Randi ani o tri mesiace zrejme nebude zdravý. Reakcia profesora Vitholkasa bola trpezlivá a navrhol , že počká až pán Randi vyzdravie a okamžite sa experiment môže začať.

Nestalo sa tak. Za túto ponuku pán Randi vyhlásil profesora Vithoulkasa za agresívneho a prerušil pokus. Neprekážalo mu ani to , že sám podpísal sebou stanovené podmienky, ktoré profesor Vithoulkas dodržal. Celá 5 ročná príprava sa stala zbytočná.

Ponechám na čitateľovi ako vyhodnotí uvedené fakty. Ja si myslím , že niekto tu predal svoju česť a chlapské slovo za ten miliónik, ktorý stále niekoho blaží na účte spolu s úrokmi. Týmto zároveň odpovedám mojim pravidelným oponentom v blogových diskusiách, ktorí , keď už nie je o čom, tak sa vyzbroja Randim a pýtajú sa prečo homeopatia nezíska ten milión. Preto...

Neveriacim Tomášom pridávam link , kde je celá táto história vrátane citácií z listov pána Randiho zdokumentovaná  http://www.vithoulkas.com/en/research/clinical-trial-randi.html.

Pre ľahšiu orientáciu si treba otvoriť  „www.vithoulkas.com“  a tam pod hlavičkou „Research“  nájsť „Clinical Trial –Randi“. A čítať...

A samozrejme, že sa teším na plodnú diskusiu, ktorá začne „randiovským“ – „homeopatia je klamstvo“

Miloslav Haas

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?