Prečo ovečky nepočúvajú pastierov?Je homeopatia pre veriacich tabu?

Autor: Miloslav Haas | 27.8.2012 o 8:16 | (upravené 27.8.2012 o 8:22) Karma článku: 6,04 | Prečítané:  2072x

 „Homeopatia je biela mágia". „Svedectvo lekárky". „Ak by Hahnemann (Hahnemann - nemecký lekár 18/19 stor. - objaviteľ homeopatie) vyznával kresťanský život, potom by sme mohli hľadať zdôvodnenie jeho duchovných teórií v Božom slove, vo Svätom písme. Opak je však pravda. Hahnemann odmieta základy evanjelia, vrátane osoby Ježiša Krista".

Tieto a iné strašné dôkazy neprijateľnosti homeopatie blúdia našim éterom a internetom.

Poďme pekne po poradí. Mnohí veriaci katolíci odmietajú homeopatiu práve vďaka intenzívnej kampani vedenej v médiách. Aktívne v tejto oblasti je najmä  pomerne počúvané rádio „LUMEN“. Ani internet nezostáva bokom a ako  som už v minulosti písal , tak najmä jeden výplod pokrivenej mysle straší permanentne pri téme homeopatia. Je ním tzv. “svedectvo“  pomýlenej pani „lekárky“ MUDr.Vlčkovej . To všetko je ale v príkrom rozpore so slovami tých , ktorí vo veciach viery majú dôležité slovo. Preto na úvod uvediem najskôr ich stanovisko. Zrejme pod tlakom meniacej sa situácie a našej príslušnosti k EÚ, sa opätovne k otázke vzťahu viery a homeopatie vyjadrila Konferencia biskupov Slovenska. Citujem priamo zdroj:

Subkomisia pre bioetiku teologickej komisie KBS hovorila o homeopatii
P:3, 11. 02. 2008 15:49, DOM

Dňa 9. februára sa na pravidelnom rokovaní v Bratislave zišla Subkomisia pre bioetiku teologickej komisie Konferencie biskupov Slovenska (SpB TK KBS) pod vedením jej predsedu Mons. Františka Tondru. Hlavným bodom rokovania boli aktuálne otázky bioetiky a predložené boli témy, ktoré ovplyvňujú život Cirkvi a celej spoločnosti v etickej rovine. Jedným z dôležitých bodov rokovania bola aj otázka homeopatie, ktorá zarezonovala v médiách v uplynulých dňoch. Na základe odbornosti členov subkomisie hovorila o homeopatii v dvoch odborných rovinách – medicínskej a teologickej. Podľa členov SpB TK KBS – lekárov je homeopatia problém medicíny. Podľa odborníkov v teológii nie je dobré o homeopatii hovoriť ako o bielej mágii.

TK KBS informoval Daniel Dian.

http://www.tkkbs.sk/view.php?cisloclanku=20080211015

V príkrom rozpore s týmto aktuálnym stanoviskom sú opakované lži a mýty reprezentované uvedenou pani doktorkou, ktorú si do svojej redakcie zavolalo aj vyššie spomenuté rádio. Úspešne jej sekundoval aj pán Anton Solčiansky- správca farnosti v Záhorskej Bystrici. Pretože ich myšlienky na internete rezonujú napriek času , ktorý od ich vysielania uplynul, nedá sa na tieto fakty nereagovať.

U uvedenej pani doktorky ide o zmätený výklad niečoho , čo pochopiť bolo zrejme nad jej intelektuálne schopnosti . Prekvapuje ale pozícia pána správcu. Že by nevedel o vyjadrení KBS. Alebo napriek tomuto...?  Opakujúce sa vyjadrenia o homeopatii ako o bielej mágii si žiadajú adekvátne stanovisko.(relácia www.youtube.com/watch?v=UOs2zgpKq2A)

Začnem z toho , čo sa v katolicizme chápe pod  mágiou. Pomôžem si wikipédiou , ktorá o nej píše že:mágia je abstraktným systémom, ktorého účelom je umožniť človeku ovládať svet prírody, vrátane predmetov, udalostí, ľudí a psychologických javov, pomocou paranormálnych, tajomných alebo nadprirodzených prostriedkov“.  V zásade sa mágia delí na čiernu a bielu, ale pre cirkev sú rovnako neprijateľné obe, napriek tomu , že biela má vraj za cieľ pomáhať.

Prehlásenie homeopatie za bielu mágiu , síce odstrašuje , ale je vzdialené pravde. Viac ako dvesto ročná prax ukázala , že homeopatia nepoužíva ani paranormálne ani nadprirodzené prostriedky a už vôbec sa nesnaží ovládať ľudí a prírodu. Tí ktorí ju bežne využívajú pre svoje zdravie potvrdia , že je to racionálna liečebná metóda založená na hlbokom poznaní prírody a človeka. A hlavne metóda , ktorá v porovnaní s inými neškodí pacientovi , ak je používaná správne a so znalosťou teórie. Hlúposti uvádzané v článku pani „doktorky“ o nejakých prístrojoch a pomôckach , o „posielaní informácie na diaľku“ a iné bludy do homeopatie nepatria. Uvedená pani je mimo, asi tak, ako je mimo aj vo svojej proklamovanej profesii. Súčasní homeopati na základe štúdia (v civilizovanej Európe aj certifikovaného...)využívajú viac než dvestoročné poznatky svojich predchodcov a mnohí z nich aj moderné počítačové programy ako pomôcku pri rozhodovaní o správnom lieku. Tu sa dostávam k otázke predchodcov homeopatie. Tak rádio LUMEN ako aj uvedená pani exorcistka-doktorka vinia Samuela Hahnemanna z toho , že   „...je neodškriepiteľná skutočnosť, že Hahnemann vybudoval svoje poznanie z poznatkov vtedy veľmi rozšíreného prírodného náboženstva. Od svojho mladého veku až do smrti bol verným prívržencom deizmu. Jeho obšírne písomníctvo /spisy, rukopis/ a tiež jeho včasné členstvo v slobodomurárskej lóži prezrádzajú jeho duševné postoje“. Dovolím si pri tejto príležitosti zameniť meno Hahnemann na „sir Isaac Newton“, pretože to isté sa vzťahuje aj na tohto veľkého učenca. To isté sa dá povedať o mnohých amerických prezidentoch, Balzacovi , Zolovi... Zamyslite sa páni fyzici, pretože chorý výplod mysle pána Newtona vás dennodenne máta v podobe zákona o príťažlivosti a iných hlúpych teórií, na ktorých stojí vaše zmýšľanie. Neviem ako vám , ale mne takéto argumenty pripadajú riadne uhnuté.

Pár slov si zasluhuje aj deizmus. Pre informáciu a stručne – jeho korene siahajú do antického Grécka . V snahe vysvetliť miesto a úlohu Boha v stvorení a fungovaní nášho sveta  určitá skupina antických filozofov  zastávala názor , že boh síce svet stvoril, ale viac do jeho chodu nezasahuje, pretože ako Boh ho hneď stvoril dokonalý. Ak by musel zasahovať , spochybňovala by sa tým dokonalosť jeho diela. Deizmus 18. a 19. storočia obohatil tento názor o postoje , podľa ktorých sú zbytočné náboženské hierarchie existujúcich náboženstiev, ako nástroje komunikácie človeka s bohom. Výbušnosť tejto myšlienky je evidentná aj v 21.storočí. Preto to červené plátno v podobe Hahnemannovho deizmu. S homeopatiou ako liečebnou metódou to nemá nič spoločné.

V rade argumentov proti homeopatii rezonuje aj nasledovná myšlienka , že „...I dnes sa homeopatia realizuje na základe rovnakých princípov ako v čase Hahnemanna. Reprezentanti homeopatie jeho stanoviská dodnes považujú za platné.  Ale takmer všetci zástancovia homeopatie sa vyhýbajú metafyzickým slovíčkam pána Hahnemanna. Zabúdajú pritom, že bez duchovných predstáv jej zakladateľa, je fungovanie homeopatie nepochopiteľné. Aby výklady zodpovedali vedeckému mysleniu 21.storočia, pôvodné duchovne založené vysvetlenia zatajujú a nahrádzajú novými „vedeckými„ slovíčkami“.
Ten , kto sa zaujíma o homeopatiu určite pozná „Organon liečebného umenia“, ktorého autorom je Samuel Hahnemann. Musím sa priznať, že aj pre mňa je vďaka archaickému  jazyku /preklad z nemčiny 19.storočia/ kniha len ťažko čitateľná. Opäť by som uplatnil analógiu s pánom Newtonom. Ktorí z nás používajú terminológiu a výrazy tohto vedca v súčasnej teórii fyziky? A mali by sme zatratiť Galilea Galileiho pre jeho nemodernú astronomickú terminológiu v našom čase pokorovania vesmíru?

Vývoj sa zastaviť nedá. Ale brzdiť sa dá niekedy veľmi úspešne. Často sa na homeopatov obracajú pacienti s otázkou, či ako veriaci neporušia nejaké zásady a kánon viery ak sa budú liečiť homeopatiou. Mnohí na zásah príbuzenstva , alebo verejnej ( rozumej nábožensko – komunitnej) mienky zutekajú. 

Vrátim sa opäť na začiatok a zopakujem posledné dve vety stanoviska KBS : „.... Podľa členov SpB TK KBS – lekárov je homeopatia problém medicíny. Podľa odborníkov v teológii nie je dobré o homeopatii hovoriť ako o bielej mágii“. Myslím , že nie je potrebný žiadny komentár.

Miloslav Haas

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?