Klasická homeopatia a alternatívna medicína.

Autor: Miloslav Haas | 21.8.2012 o 10:22 | Karma článku: 5,78 | Prečítané:  1767x

Tak ako pre naše oficiálne uznané zdravotníctvo je všetko ostatné „alternatívne“ ,  asi aj pre čínsku medicínu je tá naša „uznaná“ len alternatívna. Veď ak niečo existuje 3000 rokov a posledných 200 rokov niekto zistil , že to 3000 ročné je alternatívne , tak zlyháva formálna logika.

Okrem čínskej medicíny je alternatívna aj ajúrvéda . Naopak na dobré časy sa blýska novému výplodu ducha pod názvom „integrovaná medicína“ . Ale o tom nabudúce. „Alternatívna“ barlička podopiera aj tvrdenie o homeopatii ako o alternatíve.

Vráťme sa do čias Hyppokrata ( 460 – 375 pred n.l.) , ktorý sformuloval dva základné prístupy k liečbe ochorení. “Similia similibus curentur” – podobné sa lieči podobným a druhý princíp “Contraria contrarius curentur” , čiže  protikladné sa lieči protikladným. Jeho myšlienky o celostnosti liečby a individuálnom prístupe ku každému pacientovi sú dnes základom homeopatickej filozofie a liečby. Jeho nasledovník Galén  ( Klaudios Galénos ,131 -201 n.l.) však uprednostnil druhý princíp a zameral sa na delenie liekov podľa symptómov. Tým že povýšil iba jeden z Hyppokratových princípov nasmeroval európsky prístup k dnešnej alternatíve. Naopak veľkým kladom je jeho myšlienka , že každý lekár by mal byť v ideálnom prípade aj filozofom (Quod optimus medicus idem sit et philosophus). Zbožným prianím je  aby bol vypočutý aj v tomto.

 

            Položme si preto znova otázku „čo je voči čomu alternatíva?“. Nie je to len rétorika, táto otázka ma obrovský význam pre naše pochopenie stavu v ktorom dnes funguje naša starostlivosť o zdravie. Pretože homeopatia tak ako sa snaží byť prezentovaná dnes je len akási vedľajšia a „doplnková“ liečba, ktorú aj naši vyškolení kolegovia – lekári použijú spôsobom , ktorý pripomína radu typu „ a kúpte si aj vitamíny, to vám neuškodí“. Všetka česť výnimkám , ale problém to nerieši.

 

Pán Samuel Hahnemann – zakladateľ súčasnej  klasickej homeopatie bol nemecký lekár. Pretože v dobe v ktorej žil sa presvedčil o škodlivosti jemu súčasnej medicíny , vzdal sa lekárskej praxe a začal liečiť homeopatiou . Jeho dilema žije aj dnes. Dilema , ktorú sformuloval už Hippokrates. Pre upokojenie svedomia  to dnes rieši naša medicína slovom „alternatívna“. Aj vlk sýty aj ovca celá.  Dostanete chemický liek a v lepšom prípade „alternatívne“ nejakú tú homeopatiu... Čo vy na to pán Hyppokrates? Čo vy na to pán pacient? Že sa navzájom bijú dva princípy? Že ten liek vám preplatí zdravotná poisťovňa a homeopatický si musíte kúpiť ? Že práca lekára by mala byť patrične honorovaná , a ten šarlatán homeopat od vás pýta peniaze ? Že na výskum liečby AIDS idú milióny a nejaký grécky homeopat  pán Vithoulkas si dovolí tvrdiť, že to predvídal a pozná iné riešenie? To a veľa iného je pokračovanie ALTERNATÍVY.

Šokujúcim príkladom z nedávnej minulosti bol rozhovor s  neurológom profesorom Petrom Kukumbergom  (Lekár má byť pastorom duše - Tina Čorná / 12. mája 2012  Pravda - príloha )

„Alternatíva“ sa tu ukázala v plnom lesku , z pozície titulov a pohodlia pracovne zaneli veľmi zvláštne úvahy. Na otázku o psychosomatike pán profesor reagoval nasledovne: „Psychosomatická medicína sa pestuje už oddávna, ale napokon vždy zabehne do takých sfér, ktoré sú viac-menej len tušené, podložené iba empirickou skúsenosťou, nie medicínou dôkazov.

(redaktor):O akú  medicínu ide?


„Evidence Based Medicine, pojem, ktorý sa začal používať len v 90. rokoch uplynulého storočia, vychádza z oveľa dlhšej praxe, keď lekári porovnávali liečebné metódy a ich úspešnosť na základe bohatých štatistík. Keď sa stávate lekárom, prisaháte, že budete používať v styku s pacientom len také spôsoby liečby a metódy, o ktorých sa vie, že sú preukázateľné vedou. Ja nemôžem použiť homeopatiu, o ktorej viem, že je čírym nezmyslom - či už farmakologicky, biochemicky alebo fyzikálne. Tvrdenie, že na molekulu vody sa nabalí myšlienka a prenesie do tela „liečivú informáciu“, je absolútna hlúposť, čo potvrdzujú všetci špecialisti. No len veľmi málo sa o tom hovorí, lebo sa z toho stal obrovský, až kriminálny biznis.“ 

 

V takýchto chvíľach ľutujem, že nežijem v USA, určite by som s mojim právnikom zbohatol... Ale je zrejmé , že ani pán profesor nepočul nič o pánovi Vithoulkasovi, hoci by mal.

Uvedený pán Vithoulkas je súčasný Hippokrates klasickej homeopatie. Pre tých ktorí o ňom počujú prvý krát dovoľte stručne uviesť, že v roku l996 obdržal George Vitoulkas Alternatívnu Nobelovu cenu, ktorú udeľuje švédsky parlament. Alternatívna Nobelova cena vznikla v roku 1980 a jej súčasťou sú dva milióny švédskych korún, ktoré sa delia medzi ocenených. Laureáti si preberajú ocenenia vo švédskom parlamente 7. decembra. Cenu založil švédsko-nemecký filantrop Jakob von Uexküll z tržby za predaj významnej zbierky známok. Cenu majú dostať osoby a iniciatívy, ktoré neboli braté do úvahy pri udeľovaní Nobelových cien. Od roku 1980 porota udelila Alternatívnu Nobelovu cenu viac ako 100 laureátom. Jedna z nich patrí aj významnému gréckemu homeopatovi- nelekárovi. Rád by som uviedol celý jeho prejav pri preberaní tejto ceny , ale za všetko aspoň dva citáty:

„..Homeopatický model tvrdí, že všetky chronické choroby, vrátane sennej nádchy, astmy, rakoviny, či AIDS, sú výsledkom nevhodnej intervencie konvenčnej medicíny do organizmu. Imunitný systém západnej populácie sa vplyvom silných chemických liekov a opakovaného očkovania zrútil a nakoniec prepustil choroby hlbšie do ľudského organizmu, do centrálnej a periférnej nervovej sústavy. Krátko: tento model tvrdí, že konvenčná medicína, miesto toho aby choroby liečila, je vlastne príčinou degenerácie ľudskej rasy. Jednoduchou úvahou dospejeme k záveru, že keby konvenčná medicína naozaj liečila chronické choroby, mali by sme dnes na západe duševne, emočne aj fyzicky zdravú populáciu. Podľa tohto modelu som už v roku 1970 predpovedal objavenie sa AIDS, keď som skupine lekárov v Aténach povedal, že pokiaľ konvenčná medicína bude pokračovať v podávaní antibiotík tak, ako to doposiaľ robila, príde čas, kedy sa imunitný systém človeka zrúti a objavia sa nové nevyliečiteľné choroby. Bola to bohužiaľ presná a včasná predpoveď.“

Pokračovaním tejto závažnej myšlienky je dramatická predpoveď , nad ktorou stojí za to sa zamyslieť:

„..Dnes by som znovu rád predniesol predpoveď. Pokiaľ konvenčná medicína nebude počúvať čo vravíme a nezmení radikálne svoje praktiky a logiku svojho počínania v používaní chemických liekov, pokiaľ tiež nezmení smer svojho výskumu, skoro budú choroby postupovať do centra organizmu, čo je nervový systém a väčšina populácie na tejto planéte bude duševne chorá...“

 

Pán profesor Kukumberg čítajte a čakajte prílev pacientov. Amerika – náš vzor  už aj u nás zavádza módu psychoterapeutov . Pretože niet dymu bez ohňa , nie je to len tak.

 

Záverom dovoľte analógiu k nášmu dnešnému výberu starostlivosti o naše zdravie. Analógiu vyjadrenú už starším vtipom. Prišiel v raji pán Boh za Adamom a priviedol mu Evu. A povedal pán Boh Adamovi : „Adam vyber si ženu...“

 

Aj to bolo o alternatíve, veď sa mohol rozhodnúť, že nechce...

 

 

Miloslav Haas

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Komentár Zuzany Kepplovej

S fotkou Pčolinského v peňaženke

Ako sa Boris Kollár stal ľudskoprávnym aktivistom proti ministerke vlastnej vlády.


Už ste čítali?