Homeopatia a cenzúra

Autor: Miloslav Haas | 5.3.2012 o 9:06 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  869x

Prišiel raz pán Boh v raji za Adamom a doviedol so sebou Evu. A povedal pán Boh Adamovi: „ Adam vyber si ženu“...  Tento príbeh je o výbere v slovenskom zdravotníctve.

Prvý odstavec nie je   hodnotenie kvality , ani  popieranie možnosti  vybrať si  tú medicínu ,  ktorú chcete. Chápte to ako možnosť výberu , ktorý sa  nám ponúka cez zdravotné poistenie , ktoré platíme „štátu“ všetci.  To je prvý bod môjho blogu.

Druhý bod je o možnosti  dozvedieť sa  cez masmédiá  , že okrem tej liečby , čo nám možno zaplatí poisťovňa, existujú aj iné a možno účinnejšie možnosti , o ktorých nám nehovoria , o ktorých sa skoro nedočítate, nedozviete z masmédií , alebo nám ich  ani nepreplatia.

Mám dlhoročnú skúsenosť so snahou  presadiť sa  s propagáciou homeopatie  v rôznych médiách  -  od printových, až po tie , ktoré nám ponúka obrazovka. Pretože cenzúra nie je v demokracii „in“, tak nemôžem povedať , že by mi  niekto odpovedal – „máme to zakázané“. Ale výsledok hovorí za seba. Skoro nula.

Iste poznáte pravidelné diskusie v rôznych televíziách na tému zdravie, preto sa skúste rozpomenúť,  kde ste počuli na slušnej a odbornej úrovni debatovať kvalifikovaného homeopata , /myslím tým homeopata s medzinárodne uznaným vzdelaním /,  so zástupcom školskej  medicíny o možnostiach liečby nejakého problému tou ,  alebo onou metódou ? Myslím tým debatu na úrovni „ rovný s rovným“ . Už vidím tie úsmevy kolegovia doktori , ale ešte chvíľu strpenia.

Je dobre , ak masmédiá s najväčším dosahom vzdelávajú národ a kvalifikovaní odborníci vysvetľujú ako a čo. Je však na zamyslenie prečo sa pri konštatovaní typu – tento stav je chronický / napr.  alergie, astmy, psoriázy, depresie, atď.  / , ale liekmi to  vieme udržiavať , ale nie liečiť - prečo sa ani jeden redaktor neopýtal :“ vy síce viete LEN LIEČIŤ , ALE JE NIEKTO,  KTO TO VIE AJ VYLIEČIŤ?“

A pritom hlavne  oblasť chronických onemocnení je tá , kde homeopatia výrazne prevyšuje konvenčnú medicínu v počte VYLIEČENÝCH ,  a nie len permanentne liečených. Okrem chronických chorôb majú homeopati úspechy  samozrejme všade , ale hlavne  v tejto oblasti majú homeopati navrch. Teraz už kolegovia doktori môžete...

Počujem ironický smiech, vidím klopkanie po múdrom čele. Ďakujem ti múdra cenzúra.

A dostávam sa k jadru veci. Aby som mohol obhájiť moje predchádzajúce tvrdenia pred laickou verejnosťou , potrebujem  na to samozrejme  priestor. Mediálny priestor , nielen blogy na internete , alebo vlastnú www. stránku.  Ten priestor mi  záhadne uniká zdôvodňovaním  „kvalifikovanými“  argumentmi typu:

1.     „tento formát na našom kanáli  /časopise/ momentálne nemáme“ /najčastejšia  a  typická reakcia pre 80% odpovedí / . = nemáme relácie o zdraví ! ?

2.     „redakčná rada tému tohto zamerania neprijala“

3.     „oslovíme vás keď to bude aktuálne“  ? ? /zdravie = neaktuálne/ ! ?

Výsledok skúste vypátrať vo vlastnej pamäti. Že nič?  Nemajte obavy – ten Nemec , čo vám všetko doma schováva, vám ešte nehrozí. To je naša usmievavá , demokratická „cenzúrka“, v bielom pláštiku so stetoskopom na krku. Takmer v každej redakčnej rade rozhodujúcej o týchto témach sedí autorita medicíny . Výsledok je v najlepšom prípade asi taký, ako keď vám po obšírnej predpovedi počasia na záver povedia nejakú tú ľudovú pranostiku – akože „už aj naši predkovia vedeli ...“

Aby som nebol nespravodlivý, musím priznať , že svojho času ešte STV 1 vo svojom rannom magazíne  pozývala moju kolegyňu Vieru Golskú RSHom. a konfrontovala ju s jej vyliečenými pacientmi. Veľa tých, čo sa na ňu neskôr obrátili sa o možnostiach homeopatie dozvedelo práve z STV 1. Druhé médium , ktoré išlo s kožou na trh bol SRO a jeho nočná relácia „Pod pyramídou „ Napriek neskorej nočnej hodine bol ohlas veľký. Ak si všimnete -  aj tu ten strach možno odsunul vysielacie časy na skoro ráno , alebo neskoro večer. Ale vďaka aj za to. A boli to len štátne médiá. Žiadna súkromná TV , ani rádio to zatiaľ  neriskovali.

Ale s časom , ako sa začalo nad našimi neduhmi „SPENTIEVAŤ“ aj tu prišli suchoty. Chronické . Bohužiaľ ani homeopatia s tým nič neurobí. Skúsim vysvetliť prečo. Dovoľte stať sa na chvíľu tým , čím som bol v minulosti – politológom a trochu ekonómom.

1.     PACIENT – Ako všetci tušíme zdravie je biznis a pacient surovina , komponent,  ktorý keď v správnom pomere pomiešame s úkonom  a liekom prinesie želaný zisk. Ak z tohto reťazca vypadne pacient -  výsledok je otázny. Samozrejme návrat do zdravého života tohto článku biznisu nám prinesie profit inde – v našej poisťovni , ale čo je to v porovnaní s tým, ako je to v peknom mixe „ pacient - úkon – liek „? A tí chronickí – to je to pravé orechové ...   Predstavme si , že niekto vám v tejto idylke povie – aj chronicita sa dá liečiť.  Blázon , no nie ..?

2.     LIEK -  Všetci od malička vieme, že na každé „bobo“ ujo doktor predpíše „liečik“. Schéma je jasná „choroba –liek- zdravie“ . Fajn.  „Ťažšia choroba – viacej liekov – uvidíme...“   „Zložitá choroba – veľa „zložitých“/rozumej drahých/ liekov a znova – uvidíme...“ Dve z týchto možností sú ekonomicky „hrejivé“  a najmä garantované. Dokonca uzákonené .  Neuhneš nikam . Musíme ti poskytnúť zákonom predpísanú starostlivosť. Netreba ani „ nobelovku“  za ekonómiu aby sme si spočítali výsledok. A tu príde nejaký blázon a povie – viete čo, dalo by sa to inak , za minimum peňazí a s dobrými vyhliadkami pre pacienta. Hrôza a blud...len si predstavte tú drzosť, veď tak to pekne ide...a tu takíto kacíri ...

3.     POISTENIE – Všetci si ho solidárne platíme , veď čo keby... Tu však končí naša parketa. Máme síce v podstate dve možnosti , komu peniažky zveriť, ale je to len pravá a ľavá rúčka našej ženušky -  Evičky. Kasička  je jedna. Pretože sme ekonómovia, uvažujme ako ženuška  Evička – prečo by som mala  z mojich peňazí financovať tých bláznov , ktorí blúznia o navrátení zdravia a ešte k tomu  lacno ?/Ako iste viete ceny homeopatických liekov sú smiešne nízke – pozn.autora/ A načo sú mi v mojom biznise zdraví ?

Toľko len tri krátke úvahy. Vráťme sa k cenzúre. Neexistuje. Existujú však „odborné“, redakčnou radou odsúhlasené, formátmi posvätené tvrdenia o nejakých „alternatívcoch“ /však asi neškodia – tie ich lieky nemajú predsa účinnú časticu – ako doplnok je to dobré / – a mohol by som pokračovať ešte dlho... Ale hlavne – však si to zaplať , keď myslíš... 

A povedal vám niekto , že západná demokracia  - náš vzor aj toto rieši cez poisťovňu, pretože výber je na pacientovi /Nemecko , Francia .../? A rieši aj to, kto homeopatiu môže a kto nemôže vykonávať. Pretože , ak niekto zo zákona môže , už ho nesmiem nazvať šarlatánom a mám právo sa aj spýtať – a čo to tá solidárnosť v poistení.... Dnes je situácia asi taká , že veľa lekárov so školským  vzdelaním uznáva možnosti homeopatie, tí skúsenejší  aj odporučia pacientom,  aby sa obrátili na homeopata , pretože oni už možnosti vyčerpali. To je jeden z ďalších výsledkov „neexistencie“ cenzúry . Pacienti sa vo väčšine prípadov obrátia na homeopata , keď sú v koncoch. Len homeopat vám vie potvrdiť túto skúsenosť. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že ak je pacient disciplinovaný a dodržuje liečbu, tak je percento úpešnosti  u homeopata pomerne vysoké. Preto je absencia informovanosti ťažko pochopieľná.

Je tu ešte jeden postreh – a páni kolegovia doktori znova povstanú zo stoličiek a začnú mávať zástavou demokracie. V biznise platí – ak nevieš konkurenciu zničiť – snaž sa s ňou spojiť. Preto máme dnes veľké množstvo  lekárov s „diplomami“ homeopatických rýchlokurzov.  Čo je na tom zlé, spýtate sa? Je to téma na samostatný článok , ale v zásade je to zas len ekonomika. Kolegovia lekári absolvovali rýchlokurz  organizovaný známou farmaceutickou firmou,  ktorá má aj u nás monopol na tieto lieky v lekárňach. Robí im aj masívnu reklamu . Tak aká cenzúra – spýtate sa. Žiadna , pretože v tejto podobe sa propaguje nie homeopatická liečba , ale jej obchodná stratégia v podobe francúzskej školy homeopatie. Pre tých čo sa dostali až sem – stručná charakteristika – hlavná zásada tejto školy nie je celostná liečba ale zásada – na chorobu liek. Pozitívne je len to , že liek nie je chemický. Výsledok celostnej liečby ako hlavného prístupu homeopatie je NULA. Ale predajnosť liekov s podporou reklamy a zdaním plurality je OK. „NESPENTIEVA“ sa nám znova trošku ?

Asi  proti sebe popudím veľa inak mysliacich. A dúfam, že bez cenzúry /aj autocenzúry – tá je horšia/ sa ozvú. Ešte že je cenzúra zakázaná...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?