Homeopatia a cenzúra

Autor: Miloslav Haas | 5.3.2012 o 9:06 | Karma článku: 5,86 | Prečítané:  863x

Prišiel raz pán Boh v raji za Adamom a doviedol so sebou Evu. A povedal pán Boh Adamovi: „ Adam vyber si ženu“...  Tento príbeh je o výbere v slovenskom zdravotníctve.

Prvý odstavec nie je   hodnotenie kvality , ani  popieranie možnosti  vybrať si  tú medicínu ,  ktorú chcete. Chápte to ako možnosť výberu , ktorý sa  nám ponúka cez zdravotné poistenie , ktoré platíme „štátu“ všetci.  To je prvý bod môjho blogu.

Druhý bod je o možnosti  dozvedieť sa  cez masmédiá  , že okrem tej liečby , čo nám možno zaplatí poisťovňa, existujú aj iné a možno účinnejšie možnosti , o ktorých nám nehovoria , o ktorých sa skoro nedočítate, nedozviete z masmédií , alebo nám ich  ani nepreplatia.

Mám dlhoročnú skúsenosť so snahou  presadiť sa  s propagáciou homeopatie  v rôznych médiách  -  od printových, až po tie , ktoré nám ponúka obrazovka. Pretože cenzúra nie je v demokracii „in“, tak nemôžem povedať , že by mi  niekto odpovedal – „máme to zakázané“. Ale výsledok hovorí za seba. Skoro nula.

Iste poznáte pravidelné diskusie v rôznych televíziách na tému zdravie, preto sa skúste rozpomenúť,  kde ste počuli na slušnej a odbornej úrovni debatovať kvalifikovaného homeopata , /myslím tým homeopata s medzinárodne uznaným vzdelaním /,  so zástupcom školskej  medicíny o možnostiach liečby nejakého problému tou ,  alebo onou metódou ? Myslím tým debatu na úrovni „ rovný s rovným“ . Už vidím tie úsmevy kolegovia doktori , ale ešte chvíľu strpenia.

Je dobre , ak masmédiá s najväčším dosahom vzdelávajú národ a kvalifikovaní odborníci vysvetľujú ako a čo. Je však na zamyslenie prečo sa pri konštatovaní typu – tento stav je chronický / napr.  alergie, astmy, psoriázy, depresie, atď.  / , ale liekmi to  vieme udržiavať , ale nie liečiť - prečo sa ani jeden redaktor neopýtal :“ vy síce viete LEN LIEČIŤ , ALE JE NIEKTO,  KTO TO VIE AJ VYLIEČIŤ?“

A pritom hlavne  oblasť chronických onemocnení je tá , kde homeopatia výrazne prevyšuje konvenčnú medicínu v počte VYLIEČENÝCH ,  a nie len permanentne liečených. Okrem chronických chorôb majú homeopati úspechy  samozrejme všade , ale hlavne  v tejto oblasti majú homeopati navrch. Teraz už kolegovia doktori môžete...

Počujem ironický smiech, vidím klopkanie po múdrom čele. Ďakujem ti múdra cenzúra.

A dostávam sa k jadru veci. Aby som mohol obhájiť moje predchádzajúce tvrdenia pred laickou verejnosťou , potrebujem  na to samozrejme  priestor. Mediálny priestor , nielen blogy na internete , alebo vlastnú www. stránku.  Ten priestor mi  záhadne uniká zdôvodňovaním  „kvalifikovanými“  argumentmi typu:

1.     „tento formát na našom kanáli  /časopise/ momentálne nemáme“ /najčastejšia  a  typická reakcia pre 80% odpovedí / . = nemáme relácie o zdraví ! ?

2.     „redakčná rada tému tohto zamerania neprijala“

3.     „oslovíme vás keď to bude aktuálne“  ? ? /zdravie = neaktuálne/ ! ?

Výsledok skúste vypátrať vo vlastnej pamäti. Že nič?  Nemajte obavy – ten Nemec , čo vám všetko doma schováva, vám ešte nehrozí. To je naša usmievavá , demokratická „cenzúrka“, v bielom pláštiku so stetoskopom na krku. Takmer v každej redakčnej rade rozhodujúcej o týchto témach sedí autorita medicíny . Výsledok je v najlepšom prípade asi taký, ako keď vám po obšírnej predpovedi počasia na záver povedia nejakú tú ľudovú pranostiku – akože „už aj naši predkovia vedeli ...“

Aby som nebol nespravodlivý, musím priznať , že svojho času ešte STV 1 vo svojom rannom magazíne  pozývala moju kolegyňu Vieru Golskú RSHom. a konfrontovala ju s jej vyliečenými pacientmi. Veľa tých, čo sa na ňu neskôr obrátili sa o možnostiach homeopatie dozvedelo práve z STV 1. Druhé médium , ktoré išlo s kožou na trh bol SRO a jeho nočná relácia „Pod pyramídou „ Napriek neskorej nočnej hodine bol ohlas veľký. Ak si všimnete -  aj tu ten strach možno odsunul vysielacie časy na skoro ráno , alebo neskoro večer. Ale vďaka aj za to. A boli to len štátne médiá. Žiadna súkromná TV , ani rádio to zatiaľ  neriskovali.

Ale s časom , ako sa začalo nad našimi neduhmi „SPENTIEVAŤ“ aj tu prišli suchoty. Chronické . Bohužiaľ ani homeopatia s tým nič neurobí. Skúsim vysvetliť prečo. Dovoľte stať sa na chvíľu tým , čím som bol v minulosti – politológom a trochu ekonómom.

1.     PACIENT – Ako všetci tušíme zdravie je biznis a pacient surovina , komponent,  ktorý keď v správnom pomere pomiešame s úkonom  a liekom prinesie želaný zisk. Ak z tohto reťazca vypadne pacient -  výsledok je otázny. Samozrejme návrat do zdravého života tohto článku biznisu nám prinesie profit inde – v našej poisťovni , ale čo je to v porovnaní s tým, ako je to v peknom mixe „ pacient - úkon – liek „? A tí chronickí – to je to pravé orechové ...   Predstavme si , že niekto vám v tejto idylke povie – aj chronicita sa dá liečiť.  Blázon , no nie ..?

2.     LIEK -  Všetci od malička vieme, že na každé „bobo“ ujo doktor predpíše „liečik“. Schéma je jasná „choroba –liek- zdravie“ . Fajn.  „Ťažšia choroba – viacej liekov – uvidíme...“   „Zložitá choroba – veľa „zložitých“/rozumej drahých/ liekov a znova – uvidíme...“ Dve z týchto možností sú ekonomicky „hrejivé“  a najmä garantované. Dokonca uzákonené .  Neuhneš nikam . Musíme ti poskytnúť zákonom predpísanú starostlivosť. Netreba ani „ nobelovku“  za ekonómiu aby sme si spočítali výsledok. A tu príde nejaký blázon a povie – viete čo, dalo by sa to inak , za minimum peňazí a s dobrými vyhliadkami pre pacienta. Hrôza a blud...len si predstavte tú drzosť, veď tak to pekne ide...a tu takíto kacíri ...

3.     POISTENIE – Všetci si ho solidárne platíme , veď čo keby... Tu však končí naša parketa. Máme síce v podstate dve možnosti , komu peniažky zveriť, ale je to len pravá a ľavá rúčka našej ženušky -  Evičky. Kasička  je jedna. Pretože sme ekonómovia, uvažujme ako ženuška  Evička – prečo by som mala  z mojich peňazí financovať tých bláznov , ktorí blúznia o navrátení zdravia a ešte k tomu  lacno ?/Ako iste viete ceny homeopatických liekov sú smiešne nízke – pozn.autora/ A načo sú mi v mojom biznise zdraví ?

Toľko len tri krátke úvahy. Vráťme sa k cenzúre. Neexistuje. Existujú však „odborné“, redakčnou radou odsúhlasené, formátmi posvätené tvrdenia o nejakých „alternatívcoch“ /však asi neškodia – tie ich lieky nemajú predsa účinnú časticu – ako doplnok je to dobré / – a mohol by som pokračovať ešte dlho... Ale hlavne – však si to zaplať , keď myslíš... 

A povedal vám niekto , že západná demokracia  - náš vzor aj toto rieši cez poisťovňu, pretože výber je na pacientovi /Nemecko , Francia .../? A rieši aj to, kto homeopatiu môže a kto nemôže vykonávať. Pretože , ak niekto zo zákona môže , už ho nesmiem nazvať šarlatánom a mám právo sa aj spýtať – a čo to tá solidárnosť v poistení.... Dnes je situácia asi taká , že veľa lekárov so školským  vzdelaním uznáva možnosti homeopatie, tí skúsenejší  aj odporučia pacientom,  aby sa obrátili na homeopata , pretože oni už možnosti vyčerpali. To je jeden z ďalších výsledkov „neexistencie“ cenzúry . Pacienti sa vo väčšine prípadov obrátia na homeopata , keď sú v koncoch. Len homeopat vám vie potvrdiť túto skúsenosť. Napriek tomu si dovolím tvrdiť, že ak je pacient disciplinovaný a dodržuje liečbu, tak je percento úpešnosti  u homeopata pomerne vysoké. Preto je absencia informovanosti ťažko pochopieľná.

Je tu ešte jeden postreh – a páni kolegovia doktori znova povstanú zo stoličiek a začnú mávať zástavou demokracie. V biznise platí – ak nevieš konkurenciu zničiť – snaž sa s ňou spojiť. Preto máme dnes veľké množstvo  lekárov s „diplomami“ homeopatických rýchlokurzov.  Čo je na tom zlé, spýtate sa? Je to téma na samostatný článok , ale v zásade je to zas len ekonomika. Kolegovia lekári absolvovali rýchlokurz  organizovaný známou farmaceutickou firmou,  ktorá má aj u nás monopol na tieto lieky v lekárňach. Robí im aj masívnu reklamu . Tak aká cenzúra – spýtate sa. Žiadna , pretože v tejto podobe sa propaguje nie homeopatická liečba , ale jej obchodná stratégia v podobe francúzskej školy homeopatie. Pre tých čo sa dostali až sem – stručná charakteristika – hlavná zásada tejto školy nie je celostná liečba ale zásada – na chorobu liek. Pozitívne je len to , že liek nie je chemický. Výsledok celostnej liečby ako hlavného prístupu homeopatie je NULA. Ale predajnosť liekov s podporou reklamy a zdaním plurality je OK. „NESPENTIEVA“ sa nám znova trošku ?

Asi  proti sebe popudím veľa inak mysliacich. A dúfam, že bez cenzúry /aj autocenzúry – tá je horšia/ sa ozvú. Ešte že je cenzúra zakázaná...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Minúta po minúte: Na koncerte v Manchestri došlo k výbuchu, hlásia 19 obetí

Po koncerte Ariany Grande počuli fanúšikovia výbuch, explózia nastala vo voľne prístupnej vstupnej hale.

DOMOV

Politický geograf: Veľa ľudí nevie, koho si proti Kotlebovi vybrať

Kotleba ťaží aj zo slabej informovanosti.

KOMENTÁRE

Voliť proti Kotlebovi nebude bolieť

Rodinkárstvo voličom ĽSNS neprekáža, Klus chce úrad čistiť.


Už ste čítali?