Bolo „vedecky“ dokázané, že placebo nefunguje

Autor: Miloslav Haas | 12.12.2011 o 10:32 | Karma článku: 4,91 | Prečítané:  1310x

Sv.Augustín:   ´´ Zázraky sa nedejú v rozpore s prírodou, ale len v rozpore s tým, čo o nej vieme.´´            Vedecky bolo zistené že krava dáva kravské mlieko, že na jabloni rastú jablká., že deň strieda noc a naopak. Aké „vedecké“ metódy boli použité neviem , ale pre mňa je postačujúci zdravý rozum a skúsenosť generačná a vlastná.

V mojich blogoch píšem o homeopatii s nádejou, že v čitateľoch prebudím zvedavosť a prirodzenú vlastnosť urobiť si vlastný úsudok. Pretože predmet môjho záujmu – homeopatia je sústavne atakovaný z rôznych pozícií a najemotívnejšie z pozície ľudí veriacich, musím sa ozvať aj ja. Viera ako vieme je dogma. Nepotrebuje dôkazy. Je to aj dobre aj zle. Dobre pre tých , ktorí sa nezaťažujú vysvetleniami a jednoducho veria. Ťažšie pre tých , ktorí sa s týmto neuspokoja. Tretia skupina je tá , ktorá pod maskou vedeckosti a skúmania vnucuje iným svoj dogmatizmus. K tej patrí aj autorka nižšie citovaného článku.  Vážim si vedecké metódy poznania , ale ako človek narodený a vychovaný v spoločnosti , ktorá „vedecky“ existovala a v rozpore s týmto nevedecky zanikla sa snažím aj o poznanie čo to vlastne bolo a je „vedeckosť“.  Preto dovoľte zapolemizovať s nasledovnými sentenciami.

 

1...„Účinnosť homeopatie ani mechanizmus jej prípadného pôsobenia sa nikdy nepodarilo vedecky preukázať. Jej princípy sú celkom nezlučiteľné s vedeckými poznatkami biológie, fyziky, chémie i farmakológie.“ ....

 

.2...„Odborníci preto predpokladajú, že všetky prípady uzdravenia sú "placebo efektom".

 

 3„...Ak však chceme vysvetliť vplyv homeopatie na človeka, musíme sa pozrieť na jej duchovné pozadie. Ak ju sledujeme z tejto strany, zistíme veľmi skoro a zreteľne, že je duchovnou náukou, vyrastajúcou z okultných koreňov. Cieľom snahy o jej vedecké vysvetlenie je pokus túto skutočnosť zastrieť...“

 

Autor:  Milka – lekárka
Článok z časopisu Modlitbový zápas, z 1. 6. 2004, č. 78, príloha časopisu Nová zvesť 2000. vychádza s podporou Humenského evanjelizačného centra.

 

....Toľko rozporov v jednom odstavci.... A keby ste vedeli koľko v celom článku...

Náročky uvádzam tieto múdrosti, pretože najviac priťahujú väčšinu zblúdilých ovečiek v snahe uchrániť ich pred okultizmom vlastného úsudku a nebezpečnosťou  zdravého rozumu.


1.         V čom myslíte, že tkvie vedecké preukazovanie? Určite nie v tom, že skončíme pri tvrdení , že niečo sa  nikdy  nepodarilo vedecky preukázať. Nepripadá vám smiešne použitie slova „nikdy“ v súvislosti s vedou ? Existujú slová „doteraz“ „zatiaľ“  a iné  otvorené možnosti. Slovíčko NIKDY zabuchlo dvere poznania. Chcem veriť , že tie dvere patria len autorke Milke- lekárke. Okrem toho je evidentné, že ak niekto nechce niečo  prijať , skúma problém z pozície „prečo NIE“ a zaznáva „prečo ÁNO“ .Mimochodom tiež veľmi „vedecké“. Preto si myslím, že mnohé z otázok , ktoré homeopatická liečba kladie , sa ZATIAĽ nepodarilo vedecky preukázať. „Vedecky“ aj preto, že samotné metódy dokazovania sa kopírujú z tých vedných odborov, ktoré  stoja v opozícii, teda nestoja o dokazovanie niečoho, čo zaznávajú.

 

3.         Ďakujem autorke , že uznáva „snahu o vedecké vysvetlenie“ .Dokazuje to prinajmenšom, že nie všetci s takým vedeckým šarmom hlásajú zásadu NIKDY. Akurát to zastieranie okultizmu som nikde v literatúre o homeopatii  nepostrehol. Priznám aj bez inkvizičného konania, že homeopatia hľadá príčinu našich problémov aj /najmä/ na psychickej  úrovni.  Ospravedlňujem sa preto tým, ktorí si osebe myslia, že sú len zhluk orgánov fungujúcich na základe fyzikálno-chemických pochodov. Moje slová sú pre ten zvyšok, ktorý je ochotný pripustiť aj naše duchovno. Tu však nachádzam ďalší rozpor vyššie uvedených tvrdení. Kladiem preto otázku : Prečo sa pani Milka –lekárka obáva SNAHY , keď na inom mieste hlása že “ Účinnosť homeopatie ani mechanizmus jej prípadného pôsobenia sa nikdy nepodarilo vedecky preukázať.“ Alebo  „čo keby náhodou neplatilo NIKDY ?“  Treba sa poistiť. Ak náhodou prestane platiť „nikdy“, tak vytiahneme stredoveké zbrane svätej inkvizície a hor sa na čarodejnice. Pôsobivé , ale čo je na tom vedecké...?

 

2.                  ...„Odborníci preto predpokladajú, že všetky prípady uzdravenia sú "placebo efektom.

            Ďakujem odborníkom, ktorí zistili, že „placebo efekt“ tiež funguje. Myslím si že sa im ZATIAĽ nepodarilo toto zistenie vedecky zdôvodniť. Pretože homeopatická liečba sa s veľkým úspechom používa aj pri liečbe kojencov  a dokonca aj domácich miláčikov z ríše zvierat , musím zapochybovať len o „placebo efekte“ . Je tu niečo, čo ZATIAĽ funguje bez toho aby sme mu to našim „ ráciom “  schválili. Z našej praxe je evidentné, že to „štatistické“ placebo , je len časťou  toho „neštatistického“. Ale buďme „štatistickí „ pesimisti. Nepáči sa vám myšlienka, že pri „vedeckom“ využití tohto efektu by sme vedeli vrátiť zdravie napríklad 5% chorých ? Čo teda bráni jeho plnému využitiu? /viete koľko je to peňazí  5% z rozpočtu na zdravotníctvo? / Ja som skôr za  NE placebo -  tam začína územie, ktoré ma zaujíma.

            Homeopatia sa dočkala komerčného uznania v podobe náhrady chemických liekov. Naši lekári ju používajú skôr ako doplnok, nie ako jediný liek.  Je to asi jediné pozitívum, aj keď nie zanedbateľné. Podstata liečebnej metódy ale zostáva skrytá, pretože hlavným poslaním je liečba príčiny onemocnenia a nie jeho dôsledku. Samotný fakt , že homeopatiká dokážu nahradiť chemické lieky hovorí proti skepticizmu oblečenému do „placebo“ masky. Akýkoľvek pokus o vedecké skúmanie naráža okrem neochoty oficiálnej medicíny  aj na finančné suchoty, pretože tí , ktorí na to majú prostriedky logicky nebudú financovať výskum lacnej náhrady drahých preparátov. Trúfam si tvrdiť , že problematika liečby moru XX a XXI storočia – AIDS by dnes bola v inej polohe, ak by aspoň 10% z prostriedkov bolo použité na výskum možností homeopatie pri liečbe zlyhania imunitného systému. Hrozbu AIDS predpovedal už v roku 1970 grécky homeopat George Vitoulkas. V roku l996 obdržal George Vitoulkas Alternatívnu Nobelovu cenu. Pri jej preberaní vo svojom prejave uviedol:

„...Homeopatický model tvrdí, že všetky chronické choroby, vrátane sennej nádchy, astmy, rakoviny, či AIDS, sú výsledkom nevhodnej intervencie konvenčnej medicíny do organizmu. Imunitný systém západnej populácie sa vplyvom silných chemických liekov a opakovaného očkovania zrútil a nakoniec prepustil choroby hlbšie do ľudského organizmu, do centrálnej a periférnej nervovej sústavy.

Krátko: tento model tvrdí, že konvenčná medicína, miesto toho aby choroby liečila, je vlastne príčinou degenerácie ľudskej rasy. Jednoduchou úvahou dospejeme k záveru, že keby konvenčná medicína naozaj liečila chronické choroby, mali by sme dnes na západe duševne, emočne aj fyzicky zdravú populáciu.

Podľa tohto modelu som už v roku 1970 predpovedal objavenie sa AIDS, keď som skupine lekárov v Aténach povedal, že pokiaľ konvenčná medicína bude pokračovať v podávaní antibiotík tak, ako to doposiaľ robila, príde čas, kedy sa imunitný systém človeka zrúti a objavia sa nové nevyliečiteľné choroby. Bola to bohužiaľ presná a včasná predpoveď....

 

            Skúsme sa zamyslieť nad obsahom povedaného. Rozumne uvažujúc musíme uznať, že tá duševne ,emočne a fyzicky zdravá populácia sa stáva čoraz nesplniteľnejším snom. Nechcem znevažovať iné národy a krajiny , ale s tým ako viacej cestujeme a porovnávame vidíme priepastné rozdiely medzi ideálom a realitou najmä v Mekke zdravotníctva –USA. Sme malá krajina na to, aby sme otočili kormidlo rozvoja našej civilizácie tým želaným smerom. Každý ale máme v rukách svoje kormidlo a nemali by sme na to zabúdať. Pokračovaním prejavu p. Vithoulkasa bola  aj nasledovná úvaha:

„... Pokiaľ konvenčná medicína nebude počúvať čo vravíme a nezmení radikálne svoje praktiky a logiku svojho počínania v používaní chemických liekov, pokiaľ tiež nezmení smer svojho výskumu, skoro budú choroby postupovať do centra organizmu, čo je nervový systém a väčšina populácie na tejto planéte bude duševne chorá...“

Myslíte si , že dnes po 15 rokoch je tak ďaleko od pravdy?

Záverom preto ešte jeden citát z dielne klasika:

Charles Darwin: ´´ Jedného dňa sa stane medicína prevenciou chorôb a nie liečbou .Človek sa rodí preto, aby bol zdravý a najlepším liekom, ktorý poznám, je aktívny a inteligentný prístup k prírode.´´

Čo vy na to pani Milka – doktorka?

PhDr.Miloslav Haas PhD.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Súboj v koalícii Danko rozpútal a aj naň doplatil

Šéf SNS zváži odchod z politiky. Politológ hovorí, že predvídateľnosť jeho krokov sa stále znižuje.

KOMENTÁRE

Politika ako Danko nikto nechce, demokrati ani oligarchovia

Definitívny politický pád Danka sme sledovali v priamom prenose.

EKONOMIKA

Štát otočil, vyššie dôchodky zaručí len na štyri roky

Prečo novinka bude trvať len istý čas, nie je jasné.


Už ste čítali?